Rodzaje i zastosowanie kołków montażowych
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje i zastosowanie kołków montażowych

Prędzej czy później w każdym domu zachodzi potrzeba wywiercenia w ścianie lub w suficie otworu w celu powieszenia obrazu, lampy czy też nowych szafek. W tym celu należy oczywiście zaopatrzyć się wiertarkę oraz kołki rozporowe fischer, które z reguły okazują się wystarczające, jednak w sytuacji, gdy w mieszkaniu ściany wykonane są z płyt kartonowo-gipsowych, pod którymi znajduje się dodatkowo izolacja wełniana lub styropianowa, to sytuacja przedstawia się nieco inaczej. W jaki zatem sposób można zawiesić na takiej ścianie szafki, czy też inne potrzebne przedmioty? Oczywiście sięgając po odpowiednie kołki montażowe, którym warto przyjrzeć się nieco bliżej. Jakie jednak rodzaje kołków montażowych możemy znaleźć w sklepach i jakie jest ich zastosowanie? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy wpis.

Co warto wiedzieć o kołkach montażowych przed zakupem?

Kołek kołkowi nierówny, ponieważ każdy dostępny na rynku materiał budowlany wymaga użycia nieco innego kołka rozporowego. W sytuacji, gdy kołek ma wytrzymać nieco większe obciążenie to najlepiej zdecydować się na zakup takiego specjalnego przeznaczenia. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na jego średnicę oraz długość, czyli na dwa najważniejsze parametry materiału. Obecnie w sklepach budowlanych można bez problemu zakupić różnego rodzaju kołki, jednak czym różnią się one między sobą i jakie jest ich zastosowanie?

Kołki montażowe uniwersalne

Taki kołek niezależnie od tego, przez jaką firmę został wyprodukowany, to wykonany jest z plastiku i najczęściej kosztuje zaledwie kilka złotych. Warto przy tym podkreślić fakt, iż takie kołki mogą być wyprodukowane z różnych rodzajów plastiku i dodatkowo różnią się między sobą zarówno kolorem, jak i długością. Kołki uniwersalne zgodnie ze swoją nazwą mają wszechstronne zastosowanie, gdyż mogą być wykorzystywane do montażu w ścianach wykonanych z różnych materiałów (drewno, cegła, beton, płyty gipsowo-kartonowe). Kołki uniwersalne skonstruowane są w taki sposób, że w miarę wkręcania śruby, ich tylna część ulega rozszerzeniu. W jaki jednak sposób należy obchodzić się z takim kołkiem? W pierwszej kolejności należy oczywiście wywiercić odpowiednio szeroką dziurę w ścianie, wprowadzając w wywiercony otwór kołek i wkręcając następnie śrubę przy pomocy śrubokręta. Nic prostszego.

Kołki przeznaczone do szybkiego montażu

Przy pomocy takiego kołka można stabilnie i w estetyczny sposób przymocować do ściany różnego rodzaju przedmioty, zarówno te lekkie (np. obraz), jak i te nieco cięższe (np. meble). Wykonane są oczywiście z plastiku i charakteryzują się tym, że na ich początku znajduje się kołnierzyk. Zgodnie z nazwą montuje się je bardzo szybko, ponieważ wystarczy włożyć je do wywierconego otworu z częściowo wkręconą śrubą, dobijając je następnie przy pomocy młotka. Kołki te niestety mają jedną małą wadę, a mianowicie jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli wyjąć je ze ściany, to może nam to sprawić wiele problemów, gdyż śruba będzie się w nich niestety obracać.

Kołki montażowe skrzydełkowe

Kołki skrzydełkowe przeznaczone są do montażu w ścianach wykonanych z płyt gipsowych czy też z materiałów, które zawierają puste przestrzenie. Wykonane są zazwyczaj z plastiku i oczywiście mogą mieć różną długość. Niestety w porównaniu z wymienionymi powyżej rodzajami kołków nie mają one tak dużej wytrzymałości, jednak w pewnych sytuacjach nie ma innego wyjścia i należy je zastosować. W porównaniu do tych uniwersalnych i przeznaczonych do szybkiego montażu, mają one nieco inną budowę, ponieważ w pewnej odległości od końca kołka znajdują się skrzydełka, które w momencie wkręcania śruby do ściany odchylają się i zapierają kołek o tył płyty.

Kotwy ze śrubami

Choć nazwa mówi co innego, to jednak można zaliczyć je do grupy kołków, ponieważ podobnie jak one służą do montażu określonych przedmiotów. Co jednak warto o nich wiedzieć? Z uwagi na fakt, iż są one wykonane z metalu, to mogą wytrzymywać nawet największe obciążenia. Z tego też względu wykorzystuje się je do przykręcania dosyć dużych elementów do ściany, które dodatkowo mogą sporo ważyć (nawet 100 lub 200 kg).

Kołki montażowe przeznaczone do styropianu

Jak sama nazwa wskazuje, kołki te należy wykorzystywać wyłącznie do mocowania styropianu do ściany podczas jej ocieplania (od zewnątrz). Takie kołki zazwyczaj mają długość ok. 10 cm, a na ich końcu znajduje się dosyć szeroki kołnierz. jakie jest jednak jego zadanie? Służy on do tego, aby jak najmocniej docisnąć mocowany styropian do ściany tak, aby pomiędzy tymi dwoma elementami nie było pustej przestrzeni.

Jak można łatwo zauważyć, w sklepach jest obecnie bardzo duży wybór różnego rodzaju kołków montażowych, które najczęściej różnią się między sobą materiałem wykonania, a także zastosowaniem co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup tego materiału. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas ich nabywania? Oczywiście na ich długość, co z kolei uzależnione jest od tego, jaki element chcemy zamontować do ściany. Wiele z rodzajów kołków do montażu oferuje Hurtownia Magnum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich narzędzi używa podolog?
Jakich narzędzi używa podolog?
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć prężny rozwój branży podologicznej. Coraz więcej kobiet, a także i mężczyzn postanawia udać się […]
Z jakich etapów składa się spedycja organizowana drogą morską?
Z jakich etapów składa się spedycja organizowana drogą morską?
Spedycja morska stanowi obecnie prawie 70% przewozów towarów w całym obrocie międzynarodowym. Najczęściej jest realizowana z wykorzystaniem kontenerowców, ponieważ na […]
Farbowanie włosów w domowym zaciszu – jak to zrobić?
Farbowanie włosów w domowym zaciszu – jak to zrobić?
Farbowanie to doskonały sposób na to, aby szybko odmienić swój wygląd. Można je z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach. […]
Ostatnie wpisy