Kto może prowadzić dźwig samochodowy?

Dźwig samochodowy to rodzaj sprzętu szczególnie popularnego przy pracach budowlanych, pozwalającego przenosić ładunki. Jest to maszyna składająca się z ramienia żurawia zamontowanego na samochodzie ciężarowym, co zapewnia dużą mobilność. Wymagania dotyczące obsługi nie są tak restrykcyjne jak w przypadku żurawi wieżowych, jednak należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Pomogą one w zdobyciu pracy w firmach oferujących usługi dźwigiem takich jak http://uslugi-dzwigiem.pl.

Prowadzenie maszyny – wymagania

Do jazdy takim sprzętem nadaje się osoba, która ukończyła 18 lat, z dobrym stanem zdrowia. Powinna też posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie. Niezbędne będzie tutaj prawo jazdy kategorii C, jako że dźwig należy do samochodów ciężarowych. Teoretycznie osoba, która prowadzi sprzęt, nie musi posiadać uprawnień do obsługi dźwigu samochodowego, jednak w praktyce często okażą się one niezbędne.

Uprawnienia do obsługi

Do pracy jako operator dźwigu niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu. Obejmuje on wiedzę teoretyczną z zakresu obsługi i budowy maszyn, zasad BHP, oraz część praktyczną. Do kursu mogą przystępować osoby pełnoletnie z wykształceniem podstawowym, bez przeciwwskazań medycznych. Po zdanym egzaminie osoba otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne kategorii II Ż, które uprawnia do obsługi dźwigów samojezdnych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =