Pióra wieczne i kulkowe – różnice oraz podobieństwa
Sposób życia i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pióra wieczne i kulkowe – różnice oraz podobieństwa

Do lat 60. kaligrafia była w Polsce przedmiotem nauczania początkowego. Sztuka ładnego pisania zanika wraz z wszechogarniającą komputeryzacją, jednak ma ona nadal swoich zwolenników. Funkcjonuje co prawda forma nowoczesna polegająca na tworzeniu liter na tabletach, lecz klasycznym narzędziem do jej wykonywania są pióra. Co różni, a co łączy ich dwa rodzaje: wieczne i kulkowe?

Wierność tradycji i krok ku nowoczesności

Pierwszy typ związany jest z historią i tradycją, a jego obsługa wymaga sporych umiejętności. Zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, ponieważ warto wybierać modele profesjonalnych firm od lat zajmujących się tą branżą jak popularne pióra wieczne Pelikan, które są symbolem elegancji, klasy i dobrego smaku. Korzystanie z nich obarczone jest trudnościami. Nie mając wprawy i kontroli nad ręką, z łatwością można zabrudzić papier i zniszczyć dotychczasową treść. Odpowiednia siła nacisku i lekkość ruchów są niezbędne do uzyskania pożądanego efektu.

Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze są pióra kulkowe. Ich mechanizm przypomina długopis, dzięki czemu atrament nie wycieka i nie mamy obaw o nagłe rozmazanie tekstu. Jest to bardziej praktyczna forma, jednak będąc podobną do popularnych pisaków ma tendencję do zacinania się i z mniejszą intensywnością widnieje na papierze. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kształtuje pismo nic więc dziwnego, że nadal nauka pisania w szkołach rozpoczyna się od tychże narzędzi.

Jest to również doskonały pomysł na prezent, szczególnie jeśli dotyczy on takich wydarzeń jak ukończenie szkoły, studiów czy otrzymania pracy. Podarunek warto spersonalizować. Na piórach wiecznych Waterman oraz ich kulkowych odpowiednikach można dokonać graweru adekwatnego do okazji lub osoby obdarowywanej. Będzie to z pewnością niebanalna i stylowa pamiątka.

Pióra różnią się odniesieniem do dawnych zwyczajów, a co za tym idzie trudnością użytkowania. Łączy je natomiast szyk i wysublimowanie. W czasach, gdy dbałość o takie detale odchodzi w zapomnienie, warto czasem skupić swą uwagę nad kartką i spróbować jak niegdyś nasi dziadkowie nakreślić parę zdań atramentem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skąd firmy mogą czerpać dofinansowanie?
Skąd firmy mogą czerpać dofinansowanie?
Osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej często nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest znalezienie dofinansowania z […]
Jak ubrać się na uroczystość rodzinną?
Jak ubrać się na uroczystość rodzinną?
Każda uroczystość rodzinna wymaga odpowiedniego przygotowania. Pod tym względem warto wykorzystać odpowiednie ubrania, aby w ten sposób wyglądać elegancko. Jednocześnie […]
Fotel jako uniwersalny dodatek do salonu
Fotel jako uniwersalny dodatek do salonu
Fotele to ulubione wyposażenie domatorów, ale nie tylko. Te meble już dawno były często spotykane w salonach, szczególnie ostatnio stały […]
Ostatnie wpisy