Pióra wieczne i kulkowe – różnice oraz podobieństwa
Sposób życia i styl
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pióra wieczne i kulkowe – różnice oraz podobieństwa

Do lat 60. kaligrafia była w Polsce przedmiotem nauczania początkowego. Sztuka ładnego pisania zanika wraz z wszechogarniającą komputeryzacją, jednak ma ona nadal swoich zwolenników. Funkcjonuje co prawda forma nowoczesna polegająca na tworzeniu liter na tabletach, lecz klasycznym narzędziem do jej wykonywania są pióra. Co różni, a co łączy ich dwa rodzaje: wieczne i kulkowe?

Wierność tradycji i krok ku nowoczesności

Pierwszy typ związany jest z historią i tradycją, a jego obsługa wymaga sporych umiejętności. Zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, ponieważ warto wybierać modele profesjonalnych firm od lat zajmujących się tą branżą jak popularne pióra wieczne Pelikan, które są symbolem elegancji, klasy i dobrego smaku. Korzystanie z nich obarczone jest trudnościami. Nie mając wprawy i kontroli nad ręką, z łatwością można zabrudzić papier i zniszczyć dotychczasową treść. Odpowiednia siła nacisku i lekkość ruchów są niezbędne do uzyskania pożądanego efektu.

Zdecydowanie łatwiejsze w obsłudze są pióra kulkowe. Ich mechanizm przypomina długopis, dzięki czemu atrament nie wycieka i nie mamy obaw o nagłe rozmazanie tekstu. Jest to bardziej praktyczna forma, jednak będąc podobną do popularnych pisaków ma tendencję do zacinania się i z mniejszą intensywnością widnieje na papierze. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kształtuje pismo nic więc dziwnego, że nadal nauka pisania w szkołach rozpoczyna się od tychże narzędzi.

Jest to również doskonały pomysł na prezent, szczególnie jeśli dotyczy on takich wydarzeń jak ukończenie szkoły, studiów czy otrzymania pracy. Podarunek warto spersonalizować. Na piórach wiecznych Waterman oraz ich kulkowych odpowiednikach można dokonać graweru adekwatnego do okazji lub osoby obdarowywanej. Będzie to z pewnością niebanalna i stylowa pamiątka.

Pióra różnią się odniesieniem do dawnych zwyczajów, a co za tym idzie trudnością użytkowania. Łączy je natomiast szyk i wysublimowanie. W czasach, gdy dbałość o takie detale odchodzi w zapomnienie, warto czasem skupić swą uwagę nad kartką i spróbować jak niegdyś nasi dziadkowie nakreślić parę zdań atramentem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fotowoltaika – jakie ma plusy?
Fotowoltaika – jakie ma plusy?
Fotowoltaika (PV) jest metodą przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Działa ona poprzez absorbowanie światła słonecznego i wykorzystanie energii do […]
Jak przygotować się do remontu domu?
Jak przygotować się do remontu domu?
Planowanie każdej inwestycji budowlanej jest w stanie przynieść wspaniałe rezultaty. W dużym stopniu przekonują się o tym firmy remontowo-budowlane. Ale […]
W co musimy się zaopatrzyć, aby bezpiecznie uprawiać sporty wodne?
W co musimy się zaopatrzyć, aby bezpiecznie uprawiać sporty wodne?
Sporty wodne to ciekawy sposób spędzania wakacji i urlopu. Aby jednak dobrze się do nich przygotować, należy zaopatrzyć się w […]
Ostatnie wpisy