Osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej często nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest znalezienie dofinansowania z różnych zewnętrznych źródeł. Najprościej jest oczywiście poprosić o pomoc rodzinę oraz znajomych, ale jeśli nie mamy wokół siebie ludzi mogących pożyczyć nam pieniądze, wówczas nie powinniśmy się zamartwiać, bo nie wszystko jeszcze stracone. Sporym powodzeniem nadal cieszy się bowiem korzystanie z oferty kredytowej wybranych banków oraz pozyskiwanie dotacji unijnych.
Jeśli posiadamy pewną pulę własnych oszczędności, to sensownym rozwiązaniem będzie udanie się do banku oraz złożenie wniosku o przyznanie tzw. kredytu inwestycyjnego (np. na urządzenia, zakupienie lokalu albo licencji). Niestety musimy się wówczas liczyć z dość wysokimi kosztami dodatkowymi, czyli odsetkami, które trzeba spłacać razem z ratami. Znacznie korzystniejszą opcją jest pozyskanie dofinansowania z dotacji unijnych, o które mogą się ubiegać wszystkie osoby fizyczne. Dodajmy, że w tym przypadku istnieją ułatwienia dla pewnych konkretnych grup, m.in. bezrobotnych, osób do 25. roku życia, niepełnosprawnych, a także kobiet po zakończonym urlopie macierzyńskim.
Unijne wsparcie dzieli się na dwie główne formy: mikropożyczki (do 100 000 złotych, przyznawanych na okres maksymalnie 60 miesięcy) oraz dotacje w postaci świadczeń bezzwrotnych (do 40 000 złotych, warunkiem koniecznym jest jednak zużytkowanie pieniędzy na firmę zgodnie z zapisami zawartymi w umowie i biznesplanie). Dodatkowo z Unii Europejskiej można otrzymać środki na bieżącą działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – w formie kredytów, poręczeń i pożyczek. Jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych Warszawa jest miastem, którego mieszkańcy mają dostęp do największej liczby różnych programów unijnych.