Nanoszenie lakieru na powierzchnie metalowe można wykonać przynajmniej na kilka sposobów. Najprostszy z nich to po prostu natrysk, który stosuje się między innymi podczas lakierowania nadwozi samochodów. Tutaj trzeba jednak doskonale przygotować podłoże, inaczej lakier może po jakimś czasie odchodzić całymi płatami. Można też wykorzystać technologie galwaniczne, które powodują znacznie bardziej trwałe powiązanie lakieru z bazowym materiałem. Sprawdzamy na jakiej zasadzie to działa.
Zanim położony zostanie lakier, warto nałożyć warstwę, która zabezpieczy przed korozją materiał bazowy (stal, aluminium, miedź). Tutaj dobrze sprawdza się kataforeza, lub też ocynk. Obie opcje wykonuje się za pomocą kąpieli galwanicznej, gdzie najpierw blachy są wytrawiane w specjalnym roztworze, a następnie przepuszcza się przez nie prąd elektryczny i natężeniu nawet kilkuset amper. Powoduje to, że cząsteczki nie tyle osiadają na wierzchniej warstwie materiału, ale też wnikają w głąb.
Chcąc uzyskać określony efekt, można zastosować pokrycie metalu warstwą chromu, aluminium lub miedzi. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj: https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/miedziowanie/. Technologia ta jest dziś bardzo powszechna i umożliwia zdobienie elementów wykonanych ze stali, z jednoczesnym zabezpieczeniem ich przed wpływem czynników zewnętrznych. Materiał bazowy zyskuje docelowy kolor, a powłoka jest trwała i solidna.