Zaproszenie to swoiste wprowadzenie gości w temat i cel spotkania. Jego styl musi być dopasowany do okazji, w przeciwnym razie adresaci mogliby zostać wprowadzeni w błąd, a nawet poczuć się urażeni. W polskiej kulturze zaproszenia najczęściej wysyła się przed ślubem i weselem. W takim wypadku warto zadbać, by nawiązywały do motywu miłości oraz tworzyły spójną całość z dekoracjami na przyjęciu.
Zaproszenia ślubne są uzupełniane różnego rodzaju grafikami. Gołąbki, wizerunki pary młodej czy serduszka to najczęściej stosowane zabiegi. Szukając czegoś bardziej oryginalnego, warto zainteresować się projektami wykorzystującymi krzykliwe kolory. Obok takiego zaproszenia trudno przejść obojętnie, zwraca na siebie uwagę i na pewno nie zostanie szybko zapomniane.
Może się to przydać, kiedy przyjdzie czas na potwierdzanie przybycia. Przykładowo różowe zaproszenia ślubne nie tylko pięknie się prezentują, ale można je też łatwo wkomponować w motyw przewodni dekoracji w kościele i na sali weselnej. Różowe kwiaty, wstążki i napisy świetnie pasują do celebrowania miłości dwojga ludzi.
Warto pamiętać, że w zaproszeniach najważniejsza jest mimo wszystko treść. Przygotowując je, należy dokładnie przedstawić dane organizatorów, cel, miejsce i czas spotkania. Czcionkę także dobiera się do okazji. Nieco inaczej bowiem drukuje się zaproszenia na ślub, a innymi zasadami rządzą się te skierowane do uczestników dziecięcych czy młodzieżowych przyjęć urodzinowych. Istotna jest czytelność, nadmiar ozdobników psuje efekt. Klasyczna prostota sprawdza się natomiast bez względu na okazję.