Jak wyleczyć się z uzależnienia?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wyleczyć się z uzależnienia?

Wyleczenie się z uzależnienia jest złożonym procesem, który wymaga zespołu ludzi pracujących razem, aby wspierać jednostkę. Programy wyleczenia się z nałogu różnią się w zależności od substancji nadużywanej i ciężkości uzależnienia, ale istnieją pewne wspólne elementy, które mogą być wykorzystane do kierowania leczeniem.

Leczenie uzależnień

Istnieje kilka podejść do leczenia uzależnień. Najczęstszym podejściem jest tzw. model 12 kroków. Jest to program oparty na abstynencji, który obejmuje serię kroków mających na celu pomoc osobom uzależnionym w wyjściu z nałogu.

Model 12 kroków został opracowany przez Anonimowych Alkoholików w latach 30. i od tego czasu został zaadaptowany do innych substancji, w tym narkotyków takich jak kokaina i heroina, a także zachowań takich jak uzależnienie od hazardu. Opiera się on na założeniu, że osoby uzależnione potrzebują wsparcia ze strony innych ludzi, którzy wyszli z podobnych problemów.

Do 12 kroków należą:

a) Przyznanie się do bezsilności nad alkoholem lub narkotykami – uświadomienie sobie, że nie można kontrolować swojego używania alkoholu lub narkotyków.

b) Podjęcie decyzji o oddaniu swojej woli pod opiekę Boga, tak jak Go rozumieją – uznanie, że nie są w stanie samodzielnie pokonać swojego uzależnienia i potrzebują do tego pomocy z góry.

c) Dokonanie moralnego remanentu – uznanie błędów i niewłaściwych czynów popełnionych w przeszłości, aby można je było skorygować w przyszłym zachowaniu; rozpoznanie obszarów, w których możliwa jest poprawa.

W razie komplikacji i trudności w procesie leczenia, zawsze można sprawę skonsultować ze sprawdzonym psychoterapeutą, jak https://psychologiczna-terapia.pl/ i znaleźć nowe, lepsze sposoby leczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lustro na szafie czy osobno?
Lustro na szafie czy osobno?
Lustra to praktyczny element wyposażenia i ciekawy dodatek do aranżacji. Poza łazienkami pojawiają się także w sypialniach, przedsionkach i holach. […]
Nietypowe zabawki edukacyjne, o których na pewno nie słyszałeś!
Nietypowe zabawki edukacyjne, o których na pewno nie słyszałeś!
Zabawki edukacyjne to świetny sposób, aby zainteresować dzieci nauką. Są zabawne i wciągające, co czyni je idealnymi dla młodszych dzieci, […]
Zalety dedykowanych serwerów
Zalety dedykowanych serwerów
Współcześnie podstawą funkcjonowania każdej firmy jest w pełni profesjonalna strona internetowa. Aby jednak działała ona sprawnie, należy koniecznie zainwestować w […]
Ostatnie wpisy