Herbata żółta – powstawanie, typy, sposób parzenia
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Herbata żółta – powstawanie, typy, sposób parzenia

Żółta herbata uchodzi za wyrób dla koneserów i jest pijana dosyć rzadko. Trudno ją kupić, ponieważ wytworzenie tej odmiany jest trudne i czasochłonne. Bywa nazywana herbatą cesarską, gdyż początkowo jej spożywanie zarezerwowane było wyłącznie dla chińskiej rodziny i jej bliskich. Czym ten gatunek herbaty różni się od pozostałych, bardziej popularnych odmian?

Bogactwo przeciwutleniaczy i subtelny, nietypowy smak

Dzięki specjalnej technice produkcji herbata żółta zawiera szczególnie dużo substancji przeciwutleniających. Aby wytworzyć ten gatunek, już wczesną wiosną zbiera się młode liście wraz z nie do końca rozwiniętymi pączkami. Ogrzewa się je, a następnie obniża ich temperaturę, następnie zaś suszy i ponownie nagrzewa. Sekwencję tę powtarza się kilkukrotnie. Wymaga to wiele czasu i zaangażowania, dlatego żółtą herbatę wytwarza się rzadko. Sprawia to, że niewiele osób ma okazję poznać jej oryginalny smak – z domieszką goryczy, a jednocześnie słodki. Kolor zaparzonej herbaty jest słomkowożółty. Wyróżnia się trzy rodzaje należące do tej odmiany: Junshan Yinzhen, Mo Gan Huang Ya Tea i Meng Ding Huang Ya.

Jak zaparzyć żółtą herbatę, aby w pełni wykorzystać jej właściwości?

Sposób parzenia herbaty żółtej jest bardzo prosty. Zaparza się ją tylko raz, w temperaturze 80 stopni, przez mniej więcej 3 minuty. Picie tego gatunku wspomaga profilaktykę przeciwnowotworową, ponieważ zawiera on flawonoidy, które hamują rozwój komórek rakowych oraz blokują powstanie nowych. Napar pozytywnie wpływa na układ kostny i chroni przed złamaniami, a także ułatwia walkę z próchnicą. Ponadto żółta herbata rozrzedza krew, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu i tym samym zapobiega udarom i miażdżycy. Pijąc ją, dostarczamy sobie uderzeniową dawkę przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia organizmu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować się do remontu domu?
Jak przygotować się do remontu domu?
Planowanie każdej inwestycji budowlanej jest w stanie przynieść wspaniałe rezultaty. W dużym stopniu przekonują się o tym firmy remontowo-budowlane. Ale […]
Metody druku na odzieży
Metody druku na odzieży
Współcześnie niezwykle modna jest odzież z różnego rodzaju nadrukami. Takie ozdoby wykonuje się zawsze z wykorzystaniem specjalnych technik. Wynika to […]
Materiały na meble – Które są najlepsze?
Materiały na meble – Które są najlepsze?
Istnieje wiele materiałów na meble, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Niektóre mogą być droższe od innych, […]
Ostatnie wpisy