Farby drogowe – pomoc w wyborze
Budowlanka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Farby drogowe – pomoc w wyborze

Farby stosowane do malowania oznakowań na jezdni to produkty o podwyższonej wytrzymałości. Dzięki temu pozostaną na powierzchni przez długi czas po ich naniesieniu. Ponieważ dobrze oznakowana droga to podstawa bezpieczeństwa w czasie korzystania z niej, warto stosować wyłącznie dobrej jakości farby odznaczające się trwałością na najwyższym poziomie. Poniżej podpowiadamy jak odnaleźć takie produkty. 

Gdzie stosuje się farby drogowe? 

Głównym miejscem zastosowania farb drogowych są oczywiście powierzchnie jezdni. Znakuje się za ich pomocą drogi krajowe i wojewódzkie o różnej szerokości oraz sposobie organizacji ruchu. Farby drogowe powinny spełniać odpowiednie normy, dopuszczające je do użytku. Przede wszystkim powinny gwarantować maksymalną widoczność przez cały dzień. Ich powierzchnia powinna być odblaskowa także w warunkach zwiększonej wilgotności. 

Ważna jest także szorstkość nawierzchni po jej wyschnięciu oraz odporność na oddziaływanie sił trących. Dla specjalistycznych firm świadczących usługi drogowe istotną kwestią jest także metoda aplikacji, która powinna odpowiadać stosowanym w tym celu maszynom. 

Rodzaje farb drogowych 

Farba drogowa może być wykonana z różnych grup substancji. Wyróżnia się przede wszystkim farby rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne oraz wodorozcieńczalne. Wykorzystuje się je do wykonywania oznakowań stosunkowo cienkich – o grubości poniżej 0,8 mm. 

Farby do znakowania grubowarstwowego (nawet na kilka milimetrów) to przede wszystkim produkty termoplastyczne, chemoutwardzalne, a także specjalne produkty prefabrykowane (na przykład taśmy z farbami). 

Ponadto farby drogowe można podzielić zgodnie z ich barwą, która powinna być dopasowana do tworzonych oznakowań. Oprócz farb białych znajdzie produkty czerwone, niebieskie, żółte, zielone oraz czarne. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować sportowy wyjazd dla dziecka?
Jak zorganizować sportowy wyjazd dla dziecka?
Za zorganizowanie sportowego wyjazdu dla dziecka dobrze jest się zabrać odpowiednio wcześniej. Da nam to czas na zapoznanie się z […]
Jak poradzić sobie z brakiem komunikacji z partnerem?
Jak poradzić sobie z brakiem komunikacji z partnerem?
Związek to relacja, która wymaga szczególnej pracy obydwu stron, aby przynosiła satysfakcję i poczucie bezpieczeństwa. Czasami partner, który wydawał się […]
Dlaczego warto jeść zdrowo?
Dlaczego warto jeść zdrowo?
Zdrowe odżywianie to coś więcej niż tylko moda. To ważny element prowadzenia zdrowego stylu życia, który pomaga żyć dłużej i […]
Ostatnie wpisy