Proces działania drukarki atramentowej nie zbyt jest skomplikowany. Na poruszającej się karetce, która przemieszcza się wzdłuż krótszego boku kartki zlokalizowana jest głowica drukująca razem z zasobnikiem, w którym znajduje się tusz. To właśnie za pomocą głowicy drukującej wystrzeliwane są na kartkę papieru umieszczoną w drukarce kropelki atramentu. Za pomocą tego procesu tworzone są kolejne linie obrazu. Za każdym razem kiedy karetka przesunie się od jednej strony do drugiej, kartka przemieszcza się odrobinę w dół aby następny cykl przemieszczenia się karetki naniósł ślady na niezaznaczone jeszcze miejsce.
Jeśli chodzi o tusze to w większości drukarek aby mogły one spełniać swoje zastosowanie montuje się dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się wyłącznie czarny atrament, natomiast w drugim kolorowy tusz. Używając drukarki sporadycznie tusz może zaschnąć co może spowodować zapchanie dyszy głowicy drukującej. Spowoduje to, że prawidłowe działanie drukarki będzie niemożliwe, ponieważ zostawiać będzie ona smugi na kartce papieru.
Wiele z nowszych modeli drukarek ma dużo różnych opcji funkcjonowania, które pozwalają na uzyskiwanie naprawdę profesjonalnych efektów druku. Do takich innowacji możemy zaliczyć na przykład możliwość automatycznego druku dwustronnego. Ciekawym działaniem drukarki jest też specjalistyczny podajnik do drukowania na przeznaczonych do takiego funkcjonowania płytach CD oraz DVD. Niektóre z drukarek wykorzystują do drukowania zamiast tuszy żele, które są tańsze w eksploatacji przy zachowaniu lepszego efektu.
Artykuł napisany we współpracy z DIP – serwis drukarek Szczecin.