Budowa pieczarkarni powinna uwzględniać nie tylko normy budowlane czy normy bezpieczeństwa, ale również cechy i urządzenia, które pozwolą grzybom prawidłowo wzrastać. To przecież bezpośrednio przekłada się na zyski lub ponoszone straty. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa wentylacja. Jak jeszcze o swoje plony dbają pieczarkarnie?
Mikroklimat, który powstaje w halach produkcyjnych, musi zawierać właściwe dla wzrostu grzybni parametry: temperatury, wilgotności, oraz ilości dwutlenku węgla. Pieczarka w swoim składzie ma przede wszystkim wodę, dlatego wilgotność powietrza musi być stosunkowo duża. Jej poziom jest zmienny w zależności od etapu wzrostu grzyba; waha się jednak w granicach 80-95 %. Kolejnymi czynnikami są temperatura oraz zawartość wody w podłożu. Wszystkie te elementy zarządzane są przez urządzenia sterowane automatycznie. Poszczególne ich parametry ustalane są na etapie projektu technologicznego i zależą między innymi od wielkości uprawy czy stanu technicznego budynku.
W związku z tym przy budowie hal magazynowych należy uwzględnić umiejscowienie narzędzi niezbędnych do kontrolowania tych wskaźników. Źródłem ciepła są zazwyczaj kanałowe nagrzewnice wodne, których zawory zarządzane są automatycznie. Równie ważne jest kontrolowanie poziomu chłodu, co odbywa się za pomocą agregatów wody lodowej. Z kolei za prawidłową cyrkulację powietrza odpowiada sieć kanałów wentylacyjnych, które muszą mieć odpowiednio dopasowane przekroje oraz być wykonane z trwałych materiałów.