Jak zapewnić hodowli odpowiednią temperaturę i wilgotność w profesjonalnej pieczarkarni?
Biznes i rynek/finanse
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zapewnić hodowli odpowiednią temperaturę i wilgotność w profesjonalnej pieczarkarni?

Budowa pieczarkarni powinna uwzględniać nie tylko normy budowlane czy normy bezpieczeństwa, ale również cechy i urządzenia, które pozwolą grzybom prawidłowo wzrastać. To przecież bezpośrednio przekłada się na zyski lub ponoszone straty. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa wentylacja. Jak jeszcze o swoje plony dbają pieczarkarnie?

Kilka cennych informacji

Mikroklimat, który powstaje w halach produkcyjnych, musi zawierać właściwe dla wzrostu grzybni parametry: temperatury, wilgotności, oraz ilości dwutlenku węgla. Pieczarka w swoim składzie ma przede wszystkim wodę, dlatego wilgotność powietrza musi być stosunkowo duża. Jej poziom jest zmienny w zależności od etapu wzrostu grzyba; waha się jednak w granicach 80-95 %. Kolejnymi czynnikami są temperatura oraz zawartość wody w podłożu. Wszystkie te elementy zarządzane są przez urządzenia sterowane automatycznie. Poszczególne ich parametry ustalane są na etapie projektu technologicznego i zależą między innymi od wielkości uprawy czy stanu technicznego budynku.

W związku z tym przy budowie hal magazynowych należy uwzględnić umiejscowienie narzędzi niezbędnych do kontrolowania tych wskaźników. Źródłem ciepła są zazwyczaj kanałowe nagrzewnice wodne, których zawory zarządzane są automatycznie. Równie ważne jest kontrolowanie poziomu chłodu, co odbywa się za pomocą agregatów wody lodowej. Z kolei za prawidłową cyrkulację powietrza odpowiada sieć kanałów wentylacyjnych, które muszą mieć odpowiednio dopasowane przekroje oraz być wykonane z trwałych materiałów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plecaki na snowboard – jak wybrać odpowiedni?
Plecaki na snowboard – jak wybrać odpowiedni?
Snowboard to sport zimowy, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność zarówno na świecie, jak i w naszym […]
Na co zwracać uwagę przy wynajmie auta?
Na co zwracać uwagę przy wynajmie auta?
Wypożyczenie auta to wygodny sposób na podróżowanie bez konieczności używania własnego auta. Można skorzystać z tej opcji w sytuacji, gdy […]
Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki?
Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki?
Co to jest? Naturalne kosmetyki to produkty, które wykorzystują składniki pochodzące z natury. Składniki stosowane w kosmetykach naturalnych są często […]
Ostatnie wpisy