Jakie elementy są niezbędne przy montażu niektórych klimatyzacji?

Klimatyzacja odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, a także właściwego poziomu wilgotności. Dzięki niej nawet podczas ciepłych dni można cieszyć się przyjemnym chłodem wewnątrz mieszkania lub domu. Zanim podejmiemy decyzję odnośnie zakupu oraz montażu klimatyzacji warto dowiedzieć się z jakich elementów się ona składa oraz jaka jest zasada jej funkcjonowania.

W jaki sposób działa klimatyzacja?

Najczęściej montowane urządzenia składają się z jednostki wewnętrznej umieszczanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej. Za właściwe ich działanie odpowiadają cztery najważniejsze elementy. Pierwszym z nich jest nagrzewnica odpowiadająca za ogrzewanie powietrza, które wtłaczane jest do wnętrza. Parownik jest elementem, którego zadaniem jest odbieranie ciepła z pomieszczenia i przekazywanie go na zewnątrz. W każdej klimatyzacji musi także znaleźć się sprężarka oraz skraplacz.

Podczas działania klimatyzacji zachodzi zjawisko kondensacji, czyli skraplania się pary wodnej. Z tego względu montuje się specjalną tackę do zbierania skroplin. Trzeba opróżnić ją w momencie, gdy już się zapełni. Robi się to za pomocą grawitacyjnego odprowadzania kondensatu. Jeśli jednak nie ma możliwości zamontowania rur odpływowych ze spadkiem grawitacyjnym konieczne jest zamontowanie pompy skroplin. Jej zadaniem jest wypompowanie wody z tacy ociekowej, a następnie odprowadzanie jej do dalszej części instalacji. Trwałe i bardzo wydajne pompy skroplin można znaleźć w ofercie firmy Sauermann.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − dziewięć =