Bezpieczeństwo rodziny – Inteligentny budynek
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo rodziny – Inteligentny budynek

Stworzenie w swoim domu instalacji smart home pozwala chronić mieszkańców przed różnymi zagrożeniami. Jakie systemy sprawiają, że inteligentny budynek jest bezpieczny i jak one działają?

Centralne sterowanie – gwarancja bezpieczeństwa

Budynki z centralnie sterowanymi systemami automatyki często mają przewagę nad innymi, nawet równie zaawansowanymi technologicznie budowlami. Powodem jest możliwość ciągłej komunikacji między elementami systemu, dzięki czemu centrala może szybko zareagować na pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Bezustannie zbierane i analizowane dane z czujników umożliwiają też natychmiastową reakcję ze strony mieszkańców lub poszczególnych instalacji. Istotne jest, że w większości tego typu systemów użytkownicy mogą na bieżąco śledzić stan wszystkich części instalacji – na przykład za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jak działa to w praktyce?

Jeżeli przykładowo w którymś miejscu budynku uruchomi się alarm przeciwpożarowy, to informacja o wykryciu potencjalnego zagrożenia natychmiast zostanie wysłana do centrali zarządzającej instalacją smart building. System może wówczas podjąć wiele działań jednocześnie – na przykład otworzyć drogi ewakuacji, odciąć zasilanie od urządzeń elektrycznych czy wydać komunikaty ostrzegawcze za pomocą sprzętu audio.

Ochrona przeciwpożarowa

Ochrona przeciwpożarowa połączona z instalacją inteligentnego budynku umożliwia podjęcie natychmiastowych działań w przypadku, gdy zostanie wykryte zagrożenie. Nawet jeżeli na Twój system przeciwpożarowy będzie się składać kilka czujników połączonych z odpowiednią aplikacją smart home, informacja o potencjalnym niebezpieczeństwie może okazać się bezcenna, gdy na przykład będziesz poza domem lub w takiej jego części, że nie będziesz zdawać sobie sprawy z zagrożenia. Bardziej zaawansowane systemy mogą być połączone również z instalacją elektryczną, systemami kontroli dostępu (w ten sposób można na przykład zdalnie otworzyć drzwi ewakuacyjne) czy systemami ostrzegania wykorzystującymi na przykład głośniki lub ekrany wideo.

Bezpieczna instalacja elektryczna

System smart home połączony z instalacją elektryczną na poziomie centralnym lub przy wykorzystaniu inteligentnych gniazdek może Cię ostrzec o zagrożeniu, na przykład, gdy zostawisz włączone żelazko. Będziesz miał również możliwość zareagowania na taką sytuację, przykładowo odcinając dopływ prądu w gnieździe, do którego jest podpięte dane urządzenie. To także świetny sposób na kontrolowanie zużycia energii. Z poziomu wygodnej aplikacji będziesz mógł sprawdzić, czy nie zostawiłeś włączonego światła lub jaki jest pobór prądu w danym momencie. 

Ochrona przed niebezpiecznymi substancjami

Zestaw czujników, często dostępnych nawet w formie jednego produktu, pomoże Ci wykrywać obecność niebezpiecznych substancji, takich jak tlenek węgla, gaz, opary benzyny czy formaldehyd. Będziesz mógł wówczas szybko zareagować i pozbyć się źródła zagrożenia, zanim dojdzie do tragedii.

Systemy antywłamaniowe i kontroli dostępu

Do systemu inteligentnego budynku mogą zostać podpięte różne instalacje, umożliwiające ochronę przed włamaniem i kontrolę dostępu. Można wówczas z centralnego poziomu sterować otwieraniem rolet, drzwi i okien, czy bramami, a także uruchomić symulację obecności – funkcję, która pozwala imitować przebywanie mieszkańców w domu (oświetlenie, urządzenia RTV i AGD) nawet wtedy, gdy znajdują się oni poza nim. Można też za jego pomocą sterować monitoring IP.

Bezpieczeństwo dziecka

Z odpowiednim systemem smart home będziesz mógł lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy – z poziomu aplikacji zyskasz możliwość włączenia trybu kontroli rodzicielskiej na komputerze lub telewizorze, uruchomienia elektronicznej niani albo kamery w dziecięcym pokoju czy zablokowania szafek z niebezpiecznymi przedmiotami.

Awaryjne zasilanie UPS

Instalacja smart home może również zostać połączona z systemem awaryjnego zasilania UPS. Wówczas nie tylko zostaniesz powiadomiony o awarii sieci energetycznej lub przerwie w dostawie prądu, ale zyskasz też możliwość sterowania parametrami pracy agregatu oraz podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Projektowanie ogrodów – czy jest to trudne?
Projektowanie ogrodów – czy jest to trudne?
Projektowanie ogrodów to coś, co często uważa się za trudne, ale wcale nie musi tak być. Projektowanie ogrodów polega na […]
Co może przydać się w kuchni?
Co może przydać się w kuchni?
Jednym z najważniejszych miejsc w każdym mieszkaniu oraz w domu jest kuchnia. To w tym miejscu przygotowujemy swoje posiłki, jemy […]
Dlaczego warto jeść zdrowo?
Dlaczego warto jeść zdrowo?
Zdrowe odżywianie to coś więcej niż tylko moda. To ważny element prowadzenia zdrowego stylu życia, który pomaga żyć dłużej i […]
Ostatnie wpisy