Jak dobrze podłączyć oświetlenie w mieszkaniu?
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrze podłączyć oświetlenie w mieszkaniu?

Współcześnie w niemal każdym budynku mieszkalnym jest podłączona instalacja elektryczna, dzięki której jego mieszkańcy mają dostęp do prądu i mogą korzystać z licznych urządzeń wymagających zasilania. Tego typu instalacja to skomplikowana sieć przewodów, które należy dokładnie ukryć w ścianach, podłogach czy sufitach. Dlatego powinna być wykonana przez wykwalifikowanego elektryka, tak aby była bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla sprzętów.

Gniazdka i okablowanie – co warto wiedzieć?

Liczy się nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygoda i praktyczność korzystania z instalacji elektrycznej. Bardzo istotne jest właściwe rozmieszczenie gniazdek. W pokojach sypialnych, które mają maksymalnie 20 m2, najlepiej jest zamontować 3 gniazda – każde ok. 50-100 cm od rogu pomieszczenia. W kuchni z kolei, gdzie wykorzystujemy głównie lampy ledowe albo świetlówki, wystarczy zainstalować 2 gniazda.

W salonach i pokojach dziennych mamy często do czynienia z więcej niż jednym obwodem oświetlenia głównego (np. okazałe żyrandole), a niekiedy kilkoma obwodami oświetlenia akcentującego, dlatego włączniki powinny się znajdować w konkretnym miejscu – najlepiej na jednej ścianie 4, a nawet 5 gniazd. W korytarzach i ciągach komunikacyjnych wystarczy natomiast jedno gniazdko na 5 metrów długości.

Jeśli chodzi o okablowanie, najważniejszą rzeczą jest wybranie przewodów wykonanych z dobrej jakości materiałów. W tym przypadku znakomitym wyborem będą kable TeleFoniki. Te dostępne na https://www.elektromarketania.pl/18_tele-fonika-kable-sp-z-oo-ska słyną z niezawodności i długowieczności.

Na zakończenie jeszcze kilka ogólnych zasad. Po pierwsze, należy planować zawsze więcej obwodów, aby w przyszłości nie kuć niepotrzebnie ścian. Po drugie, warto zaplanować obwód zasilania awaryjnego dla urządzeń pierwszej potrzeby, takich jak lodówka czy sprzęty w kotłowni. Po trzecie, w niezbędne akcesoria i elementy powinno się zaopatrywać w cenionych sklepach, m.in. tutaj: https://www.elektromarketania.pl/40_nowodvorski.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uchronić się w  przeszklonym budynku przed promieniowaniem słonecznym?
Jak uchronić się w przeszklonym budynku przed promieniowaniem słonecznym?
Promieniowanie słoneczne zwłaszcza w upalne dni może bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie. Jest to szczególnie uciążliwe w budynkach, które posiadają dużą […]
Podstawowe dodatki do iPhone’a
Podstawowe dodatki do iPhone’a
W dzisiejszych czasach nie sposób obyć się bez smartfonu. Konieczność bycia w ciągłym kontakcie, łatwość sprawdzania przeróżnych informacji i dostęp […]
Etui na telefon komórkowy, czyli dodatkowa ochrona przed uszkodzeniem aparatu
Etui na telefon komórkowy, czyli dodatkowa ochrona przed uszkodzeniem aparatu
Praktycznie wszystkie współczesne telefony komórkowe są wyposażone w wysokiej jakości aparaty. Podzespół ten może jednak łatwo ulec uszkodzeniu w wyniku […]
Ostatnie wpisy