Jakie są rodzaje łożysk?

Mało kto zdaje sobie sprawę ze znaczenia łożysk dla współczesnego przemysłu. Wiele maszyn i urządzeń nie byłoby w stanie funkcjonować bez tych części. Poszczególne łożyska różnią się między sobą w zależności od pełnionej funkcji. W każdym z nich możemy znaleźć pierścień wewnętrzny i zewnętrzny. Konstrukcja pozostałej części urządzenia zależy od różnych czynników. Łożyska mechaniczne możemy podzielić przede wszystkim na ślizgowe i toczne.

Cechy charakterystyczne łożysk ślizgowych

W tego typu sprzęcie jego działanie opiera się o tarcie ślizgowe. Najczęściej używa się ich, jeżeli istnieje potrzeba przenoszenia znacznych obciążeń. Co więcej, przydatne są, jeśli łożysko musi jednocześnie tłumić drgania wału. Możemy je dalej podzielić w zależności od kierunku obciążenia. Jeżeli jest ono prostopadłe w stosunku do osi obrotu wału, to mamy do czynienia z łożyskami poprzecznymi. Modele wzdłużne używa się przy obciążeniach działających w tym samym kierunku co obrót wała. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprzęt poprzeczno-wzdłużny, który możemy używać w obu przypadkach. Ponieważ przy tarciu ślizgowym wytwarza się wysoka temperatura, niezbędne jest stosowanie odpowiednich smarów. Pozwolą one upłynnić tarcie i tym samym zmniejszyć zużycie łożysk.

Co warto wiedzieć o łożyskach tocznych?

Charakteryzują się między innymi tym, że pomiędzy dwoma podstawowymi pierścieniami znajdują się elementy toczne. Jeżeli interesują nas tego typu łożyska Szczecin jest miastem, w którym warto zapoznać się z konkretnymi podgrupami dostępnymi na rynku. Najpopularniejsze są modele kulkowe, których podstawowym atutem jest dostosowania do pracy przy szczególnie szybkich obrotach. Niezbędne jest jednak zaopatrzenie się w smary, bez których maszyny z takimi elementami będą mniej wytrzymałe. Możemy zdecydować się również na modele walcowe, igiełkowe, baryłkowe lub nawet stożkowe. Każde z nich różnią się budową elementów tocznych oraz urządzeniami, do których najlepiej pasują. Dobór właściwego łożyska ma ogromne znaczenie dla wydajności funkcjonowania danej maszyny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 1 =