Jakie sprawy obejmuje prawo rodzinne?

Dział prawa cywilnego, jakim są przepisy dotyczące rodziny, obejmuje wszelkie zdarzenia oraz wzajemne relacje w jej obrębie. Przede wszystkim są to sprawy niemajątkowe i majątkowe, przepisy dotyczące istnienia rodziny, jej funkcjonowania a także korelacje z osobami z samej rodziny, jak i spoza niej.

Prawo to porusza także kwestie związane z problemami rodziny, które są regulowane przez Kodeks cywilny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, a także na bieżąco powstające szczegółowe ustawy.

Konkretne sprawy regulowane Prawem rodzinnym to:
– małżeństwo
– opieka
– przysposobienie
– kuratela
– obowiązek alimentacyjny.
Tak więc są to przepisy prawne zajmujące się wszelkimi problemami w obrębie rodziny.

Inne dziedziny

Prawo rodzinne zajmuje się ponadto aspektami ustania małżeństwa, separacji, unieważnienia, czy rozdzielności majątkowej. W przypadku rozwodu, przepisy kodeksu rodzinnego stanowią o podziale majątku, o rozłożeniu winy na małżonka za rozpad pożycia, o przydzieleniu opieki nad małoletnimi dziećmi, jeśli takowe są

Kodeks rodzinny i opiekuńczy działa również w przypadku bardziej skomplikowanych problemów. Zazwyczaj adwokat Kraków prawo rodzinne zajmuje się też sprawami o zakazanie lub ograniczenie kontaktów rodzica z dziećmi, pozbawienia praw rodzicielskich.

Nader często zajmuje się też sprawami o ustalenie bądź zaprzeczenie ojcostwa i o spowodowanie obowiązku kontaktu z małoletnim dzieckiem. Dodatkowo udziela on porad w ważnych sprawach rodzinnych, które wymagają rozpatrzenia przez organy zewnętrzne. Takie usługi oferuje m.in  http://www.palucki.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 9 =