Jakiego sprzętu używa straż pożarna podczas interwencji?

Większości osób straż pożarna kojarzy się z charakterystycznym wozem i wężem wykorzystywanym do rozlewania wody, a tym samym gaszenia pożarów. Praca tej służby jest jednak o wiele bardziej złożona, podobnie jak rodzaj interwencji w których pomagają. Co przydaje im się podczas akcji?

Dotarcie do potrzebujących

Na miejscu interwencji często okazuje się, że wskutek wypadku czy jakiejś katastrofy dostęp do poszkodowanych będzie utrudniony. Konieczne będą zatem urządzenia, które pozwolą utorować drogę, jeśli będą zagradzały ją gruzy, większe przedmioty czy choćby pozginany metal. Z tego względu przy wypadkach samochodowych i kolejowych albo zawalonych budynkach często oczyszczają sobie przestrzeń rozpieraczami kolumnowymi.

Stosowane są także różnego rodzaju piły i przecinarki – do różnych powierzchni, bowiem mogą to być też twarde materiały, z którymi strażacy muszą się jednak uporać. Przy akcjach powodziowych niezbędnym elementem są również pompy – potrzeba ich do oczyszczenia zalanych pomieszczeń, ale przy tym mogą one pomóc w dotarciu do potrzebującego. Wiele z tych urządzeń można zobaczyć na safetech.net.pl.

Wyposażenie pomocnicze

Podczas akcji każdy strażak posiada pewien podręczny zestaw, który ma zapewnić mu odpowiedni komfort pracy. Oczywiście muszą mieć sprawdzone latarki, natomiast poza tym przydają się narzędzia pomocnicze, takie jak bosak, lanca czy siekierka. W przypadku gaszenia mniejszych ognisk pożaru lub płomieni w strefach o ograniczonym dostępie, bardzo użyteczne okazują się hydronetki, a więc mobilne urządzenia przeznaczone do walki z ogniem.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × pięć =