Z roku na rok wzrasta liczba osób mających ogromny problem ze spłacaniem własnych zobowiązań finansowych. Nie jest to na szczęście koniec świata, ponieważ od dłuższego czasu istnieje wyjątkowo skuteczne narzędzie pozwalające na wyjście z groźnej spirali zadłużenia. Mowa tutaj o formalnej upadłości konsumenckiej. Jest ona dostępna dla osób fizycznych z wyłączeniem akcjonariuszy spółek oraz jednostek, które w ciągu ostatnich 10 lat składały już wniosek o upadłość.
Celem postępowania upadłościowego jest zawsze efektywne oddłużenie konkretnej osoby a jednocześnie zwrócenie roszczeń wierzycielom w możliwie maksymalnym stopniu. Oznacza to, że bezpośrednio po upływie wyznaczonego okresu regulowania długów zgodnie z ustalonym przed sąd planem, pozostałe wierzytelności zostają całkowicie umorzone. Jest to szansa dla konsumenta na powrót do normalnego życia. Upadłość najlepiej ogłosić w sytuacji, gdy ilość długów znacznie przekracza możliwość ich spłaty w sensownym terminie (z powodu braku wystarczających środków finansowych).
Istnieją trzy kluczowe warunki przystąpienia do procesu.
– brak umyślnego działania w celu doprowadzenia do upadłości
– nieuczestniczenie w przeszłości w podobnym postępowaniu jako strona
– czynników w postępowaniu mogących doprowadzić do krzywdy wierzyciela.
Stosowny wniosek składa się w sądzie rejonowym. Musi on zawierać m.in. dane personalne, aktualny wykaz składników majątku, wskazanie powodów, spis wierzycieli i długów, a także listę zabezpieczeń. Więcej na ten temat przeczytamy na stronie internetowej tej konkretnej kancelarii: https://wyzerujdlugi.pl/blog/wniosek-o-upadlosc-konsumencka/. Znaczna część osób składających wniosek liczy na umorzenie długów. W praktyce jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku i jest trwale niezdolny do jakiejkolwiek spłaty swojego zadłużenia np. z powodu poważnej choroby.