Lustro na szafie czy osobno?

Lustra to praktyczny element wyposażenia i ciekawy dodatek do aranżacji. Poza łazienkami pojawiają się także w sypialniach, przedsionkach i holach. Dawniej wieszano je na ścianach lub stawiano na podłodze, obecnie bardzo popularne są lustra na szafach. Z kolei te powieszone na drzwiach mogą optycznie powiększyć małe pomieszczenie. Które z rozwiązań wybrać, podczas poszukiwania wyposażenia do swojego wnętrza?

Lustro na szafie

Szafa z lustrem ma kilka znaczących zalet. Do największych należy oszczędność miejsca. Bez zaburzania ergonomii wnętrza, zyskuje się mebel do przechowywania rzeczy oraz powierzchnię, w której można się przejrzeć przed wyjściem. Najlepszym rozwiązaniem wydają się tu szafy przesuwne z lustrem. Tafla szkła tworzy całość, nie jest podzielona żadnymi liniami. Ponadto ma znaczne wymiary, więc pomoże w pełnej ocenie stylizacji. Takie lustro powiększa optycznie pomieszczenie, więc to kolejny powód, by wybrać je do aranżacji małego wnętrza. Szafa przesuwna z lustrem często pojawia się w przedsionkach. Warto jednak przemyśleć taki zakup, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Odciski rączek i łap mogą zepsuć efekt wizualny. Zaletą szaf wnękowych wykończonych lustrem jest natomiast możliwość zakrycia takiego mebla. Przybyli goście zobaczą po prostu lustrzaną ścianę, która rozświetli wnętrze i doda mu blasku.

Ściana z lustrem

Lustra na ścianie warto powiesić także w salonie. Zwłaszcza wnętrze urządzone klasycznie aż prosi się o taki dodatek, najlepiej w bogato zdobionej złotej ramie. W nowoczesnych pokojach dziennych lustra także mogą się sprawdzić. Wskazane są tu jednak bardziej minimalistyczne rozwiązania. Oprawa zwierciadła, jeżeli w ogóle się pojawia, jest stonowana w kolorze i formie. Alternatywą pozostają lustra fazowane, do wielu aranżacji pasują też galerie składające się z lustrzanych elementów o różnych rozmiarach, a nawet i kształtach. Warto pamiętać, by nie przesadzić z wielkością szklanych powierzchni. Niepotrzebnie przykuwałyby uwagę podczas wizyty gości czy chociażby oglądania filmu w rodzinnym gronie. Z tego względu w salonach lepiej od lustra na szafie sprawdza się to na ścianie. Co prawda trzeba na nie wygospodarować miejsce, ale nie powinno być to zbyt dużym problemem. Zwłaszcza że w aranżacjach modne są ostatnio komody. Dopasowane stylistycznie lustro pięknie się prezentuje nad takim meblem.

Duże lustra stojące

Spotyka się je głównie w sypialniach i garderobach, gdzie potrafią być bardzo stylowym dodatkiem do aranżacji. Na co dzień chętnie korzystają z nich zwłaszcza panie. W stojącym lustrze można się przejrzeć od stóp do głów, nawet wówczas gdy nie jest ono duże. Pochylona powierzchnia i tak umożliwia zobaczenie całej sylwetki. W razie potrzeby rama zwierciadła posłuży za wieszak na ubrania. Jest to jednak dodatkowy mebel, na który w pomieszczeniu trzeba znaleźć miejsce. Raczej niewskazane jest jego wstawianie do małej sypialni w bloku. Chyba że jest to wnętrze urządzone bardzo minimalistycznie, wówczas wolnostojące lustro może stać się główną ozdobą aranżacji. Lustra wolnostojące pasują do niektórych łazienki, a nawet korytarzy. Ustawione w strategicznym miejscu, pozytywnie wpłyną na odbiór przestrzeni. Co więcej, takie modele można dowolnie przenosić i korzystać z nich w różnych częściach domu. Nietypowym, aczkolwiek eleganckim pomysłem są duże lustra oparte o ścianę.

Drzwi z lustrem

To kolejna propozycja dla osób, chcących włączyć lustra do swoich aranżacji. Odwiedzając sklep z drzwiami, szybko można się przekonać, że modele z lustrem da się zaadaptować do każdego wnętrza. Najczęściej klienci decydują się na takie połączenie w niewielkich sypialniach. Z reguły i tak wstawiane są tam pełne drzwi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić je lustrem od strony pomieszczenia. W ten sposób zyskuje się praktyczny dodatek, można też optycznie powiększyć przestrzeń. Lustro na drzwiach dobrze prezentuje się w przedsionku, ale raczej nie umieszcza się go naprzeciw wejścia do domu. Powodowałoby to zmieszanie wielu gości.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =