Domofon to jedno z podstawowych urządzeń zwiększających poczucie bezpieczeństwa w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Pozwala bowiem na ograniczenie dostępu osób niepożądanych do obiektu poprzez ich weryfikację głosową. Przeciętny model składa się z dwóch elementów – unifonu, czyli słuchawki zamontowanej w wybranym pomieszczeniu (najczęściej korytarzu), a także cyfrowego bądź analogowego odbiornika umieszczonego bezpośrednio przy wejściu do budynku. Wysokiej klasy domofony posiada w ofercie m.in. ta poznańska firma: https://el-fran.pl/systemy-zabezpieczen/domofony.
Na rynku są łatwo dostępne zarówno domofony tradycyjne (analogowe), jak i bezprzewodowe. Najbardziej nowoczesne są jednak tzw. wideodomofony z wbudowaną kamerą, które dają możliwość zobaczenia kto dzwoni i co dzieje się na zewnątrz. Przy zakupie konkretnej konstrukcji należy najpierw zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania modułu zewnętrznego, ponieważ jest on narażony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Znakomicie sprawdzi się stal nierdzewna malowana proszkowo. Drugi istotny parametr to jakość dźwięku (opcjonalnie obrazu), wynikająca przede wszystkim z mocy sygnału. Pamiętajmy, że decyduje ona o skuteczności kontroli dostępu i bezproblemowej identyfikacji osób. Oto pozostałe kluczowe czynniki wyboru:
-metoda transmisji danych – najlepiej Wi-Fi, bo pozwala na odbiór rozmów nawet z drugiego krańca świata (poprzez smartfon),
-zasięg – minimum 150 metrów,
-opóźnienie sygnału – jak najmniejsze (pożądany jest przekaz dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym),
-opcja rozszerzenia zestawu o dodatkowe akcesoria.