Co zrobić, kiedy koszty remontu samochodu przewyższają jego rzeczywistą wartość, albo też długotrwała eksploatacja powoduje, że jego sprzedaż mija się z celem? Złomowanie samochodu jest niekiedy koniecznością; nieraz bywa naprawdę korzystnym rozwiązaniem. Bez względu na przyczynę, dla której decydujemy się na tę opcję, należy pamiętać o obowiązku dopełnienia szeregu formalności niezbędnych do sfinalizowania tego procesu.
Aby nie narazić się na kary pieniężne, w pierwszej kolejności należy pamiętać o należytym przygotowaniu pojazdu do złomowania. Samochód powinien posiadać czytelny numer VIN, a każe numer ramy i podwozia oraz tablicę rejestracyjną. Ponadto, jego waga musi osiągać co najmniej 90% wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. Należy również przygotować niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty, rejestracyjny czy kartę pojazdu oraz odpowiednie upoważnienia, jeżeli właścicieli samochodu jest kilku.
Wybór odpowiedniej stacji złomowania pojazdów jest niezwykle istotny. Sprawdzonym rozwiązaniem może okazać się również skup aut. Warto w tym miejscu porównać oferty czy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty. Jednak przede wszystkim należy sprawdzić, czy wybrany punkt posiada zezwolenie Marszałka Województwa.
Po przyjęciu samochodu stacja zajmująca się złomowaniem pojazdów powinna wydać właścicielowi następujące dokumenty: zaświadczenie o przyjęciu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu. Celem dopełnienia wszelkich formalności w ciągu 30 dni powinno się wyrejestrować samochód w wydziale komunikacji. Fakt wyrejestrowania zgłaszany jest również do ubezpieczyciela celem rozwiązania umowy ubezpieczenia OC.