Jakie są rodzaje filtrów?

Jakość powietrza w mieszkaniu czy biurze ma ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz rozwój niektórych chorób. Dlatego warto stosować filtry powietrza, które skutecznie pozbędą się zanieczyszczeń czy drobnoustrojów, zapewniając odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Jakie są dostępne filtry na rynku? Czym się różnią?

Kompleksowa ochrona

Chcąc zapewnić sobie czyste powietrze można stosować kilka filtrów na raz: w odkurzaczu, w oczyszczaczu powietrza i klimatyzacji. Producenci filtrów nie rozróżniają ich jednak ze względu na przeznaczenie, ale ze względu na działanie oraz wydajność. Pierwszym rodzajem jest HEPA (High Efficiency Particulate Air), który ma najwyższą klasę ochrony (powyżej 13) przez zanieczyszczeniami i jednocześnie jest najpopularniejszy. Filtrem o niższej klasie (poniżej 13) jest filtr EPA (Efficiency Particulate Air). Dla wymagających zastosowań poleca się ULPA, który daje niemal sterylne warunki, pozbywając się znakomitej większości szkodliwych substancji. Nazywa się je czasami filtrami absolutnymi i wykorzystuje się w zastosowaniach przemysłowych.

Na jakość powietrza bardzo mocno wpływa także to, które wtłaczane jest przez klimatyzację. Dlatego poleca się stosowanie filtrów wentylacyjnych dostępnych na https://www.filterpoz.pl/o-filtracji/wentylacyjne/,  które nie tylko umożliwiają przebywanie w przyjemnej atmosferze. Dodatkowo wydłużają żywotność klimatyzacji, ponieważ ograniczają zabrudzenie wymiennika ciepła. Wydajność tego typu filtrów określa się na poziomie 90%, najczęściej posiadają one klasę F7. Zaleca się ich wymianę co najmniej dwa razy w roku. Przed wyborem konkretnego modelu warto zasięgnąć opinii o konkretnych producencie filtrów powietrza.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście + 15 =