Wielu spośród inwestorów decyduje się na budowę domu z poddaszem użytkowym. Urządzane są na nim pokoje, sypialnie a nierzadko nawet łazienki. Przed zagospodarowaniem ostatniej w budynku kondygnacji, należy zadbać o jej właściwą izolację termiczną. Jej główną rolą jest zapobieganie utraty ciepła a co za tym idzie, energii wykorzystanej do jego wytworzenia. Ocieplanie poddasza obecnie wykonywane jest najczęściej jednym z trzech przedstawionych materiałów, z których każdy spełnia normę przenikania ciepła wyrażoną współczynnikiem U, max 0,2 W/(m2K).
Główną zaletą pianki poliuretanowej jest wysokiej jakości izolacja akustyczna. Materiał ten jest ponadto łatwy oraz szybki w montażu. Wykonuje się go metodą natryskową. Gwarantuje ona także przyleganie materiału do każdej powierzchni, co zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Za wady należy uznać wysoką łatwopalność oraz dość wysokie w porównaniu z wełną lub styropianem koszty zakupu oraz montażu.
Ocieplenie poddasza z użyciem wełny generuje zdecydowanie niższe koszty, niż użycie piany PUR. Właściwe wykorzystanie tego materiału minimalizuje ilość odpadów. Posiadając odrobinę wiedzy i doświadczenia, montaż wełny można wykonać własnoręcznie. Należy jednak pamiętać, że podczas prac istnieje ryzyko wdychania pyłu powstałego w czasie docinania i układania kolejnych arkuszy. Zarówno wełna mineralna jak i szklana są wysokoodporne na ogień. Aby izolacja spełniła swoją rolę, wełna musi być układana starannie, bez szczelin.
Ostatni z popularnych materiałów podobnie jak pianka PUR również cechuje się wysoką łatwopalnością. W odróżnieniu jednak od niej, nie zapewnia skutecznej izolacji akustycznej. Wbrew pozorom, pomiędzy kolejnymi, równymi na oko płytami styropianu, często pozostają szczeliny w miejscu których tworzą się mostki termiczne. Styropian wybierany jest najczęściej ze względu na najniższą w porównaniu z wełną i pianką cenę.