Przemyślane zorganizowanie oraz zabezpieczenie placu budowy jest obowiązkowym działaniem, gdy decydujemy się na prace budowlane. Należy dostosować się do krajowych przepisów w tej dziedzinie, które obejmują warunki zachowania bezpieczeństwa, jak i higieny pracy pracowników. Oprócz wdrożenia odpowiednich zasad i przyzwyczajeń pośród robotników będziemy musieli również zadbać o kwestie sanitarne i podstawowe narzędzia.
Osobą odpowiedzialną za nadzorowanie organizacji pracy jest kierownik budowy. To na jego barkach spoczywają poszczególne elementy przygotowań oraz spełnienie wymaganych warunków bezpieczeństwa. W trakcie fazy przygotowawczej zapewnić on musi kontenery sanitarne, które pozwolą pracownikom na zachowanie higieny i stworzą przestrzeń niezbędną podczas prac fizycznych. Nie można też zapominać o podłączeniu prądu i zadbaniu o jego stały dopływ, na przykład w postaci agregatów. Jeśli działania na placu budowy przeprowadzane są również w godzinach wieczornych/nocnych niezbędne okaże się wydajne i mocne oświetlenie.
Natomiast toaleta przenośna powinna prezentować sobą stan umożliwiający komfortowe korzystanie. W zależności od liczby pracowników, ilość urządzeń sanitarnych wzrasta lub maleje. Jednocześnie te powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od punktu wykonywania prac, aby zmniejszyć ryzyko wypadku pośród osób pracujących na budowie. Przy prawidłowym zabezpieczaniu terenu nie można pominąć i jego ogrodzenia, w szczególności, jeśli wewnątrz znajduje się profesjonalny sprzęt.