Rodzaje kawy – cechy charakterystyczne i różnice pomiędzy nimi
Hobby i relaks/wypoczynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje kawy – cechy charakterystyczne i różnice pomiędzy nimi

Dostępnych jest wiele rodzajów kawy, które można zaparzać różnymi metodami. Tutaj przyjrzymy się głównym rodzajom kawy i ich cechom charakterystycznym, abyś mógł zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Rodzaje kawy

Do głównych rodzajów kawy należą:

Espresso

Jest to bardzo mocna kawa przygotowana z grubo zmielonych ziaren. Tradycyjnie podaje się ją w małych filiżankach, ale może być również podawana w większych filiżankach z dodatkiem parującego mleka.

Kawa filtrowana

Popularna metoda parzenia kawy w domu, polega na przepuszczeniu wrzącej wody przez drobno zmielone ziarna kawy, aby wydobyć ich smak. Otrzymany w ten sposób napój jest bardziej suchy niż espresso, a parzenie kawy w filiżance daje więcej kofeiny niż inne metody, aby wydobyć wszystkie smaki z ziaren. Oznacza to, że najlepiej pić ją czarną lub z odrobiną śmietanki/mleka/cukru, jeśli wolisz słodszą.

Kawa świeżo palona

To najlepszy sposób, aby wydobyć z kawy najwięcej smaku. Kiedy kupisz świeżo palone ziarna, zauważysz, że są one jeszcze ciepłe i pachnące. Oznacza to, że wszystkie ich naturalne aromaty nie wyparowały jeszcze w powietrze. Podobnie jak w przypadku wina, ziarna kawy zaczynają tracić swój smak, gdy tylko zostaną zmielone lub wypalone. Kawa świeżo palona ma również znacznie bardziej intensywny smak niż kawa mielona kilka dni po wypaleniu.

Kawy aromatyzowane

Są to kawy, które zostały wzbogacone o inne smaki, takie jak orzech laskowy czy karmel, aby nadać im nowe doznania smakowe. Zwykle dodaje się do nich naturalne aromaty po ekstrakcji, więc technicznie nie są one uważane za espresso. Na przykład kawę o smaku orzechów laskowych można przygotować poprzez nasączenie palonych ziaren kawy aromatem orzechów laskowych, a następnie wydobycie aromatu z ziaren w celu przygotowania napoju w stylu espresso.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać dobre nożyczki fryzjerskie?
Jak wybrać dobre nożyczki fryzjerskie?
O nożyczkach fryzjerskich można mówić wiele i długo, jednak z całą pewnością stanowią podstawowe wyposażenie każdego fryzjera. Z tego powodu […]
Trendy łazienkowe
Trendy łazienkowe
Aktualnie rynek meblarski przechodzi okres jednej z najwyższych popularności. Klienci kupują coraz więcej i coraz chętniej dokonują remontów – przekłada […]
Jakie właściwości mają oleje tłoczone na zimno?
Jakie właściwości mają oleje tłoczone na zimno?
Dostarczanie do organizmu wartościowych składników pozwala na zachowanie dobrej kondycji oraz wspiera wszystkie procesy życiowe. Sklepowe półki obfitują w zróżnicowany […]
Ostatnie wpisy