Rodzaje kołowrotków wędkarskich
Hobby i relaks/wypoczynek
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Artykuł przybliża rodzaje kołowrotków podzielone ze względu na metodę łowienia.

  1. Feeder – najlepszy będzie kołowrotek o wielkości 30 lub 40 z tylnym hamulcem i dużym przełożeniem, a dodatkowo przydatny może być wolny bieg. Kołowrotki ze szpulą long cast mogą być też przydatne.
  2. Piceker – jest to metoda bardziej delikatna od feedera, dlatego odpowiednie będą kołowrotki 30 i 40, ale z hamulcem dolnym. Będzie to odpowiedni sprzęt do łowienia leszczy i karasi.
  3. Odległościówka – w tym przypadku dobre będą kołowrotki z płytką szpulą matchową, która umożliwia dalekie i precyzyjne rzuty przy małych średnicach żyłek. Odpowiedni hamulec to RD lub FD, według uznania. Istotna jest także większa ilość łożysk i łożysko oporowe, które ma zadanie blokować wsteczny ruch korbki kołowrotka. Ważne jest również przełożenie pozwalające na szybkie zwinięcie żyłki.
  4. Karpiówka – wśród tej metody wydzielić można dwa rodzaje: z wolnym biegiem i z przednim hamulcem. W przypadku pierwszego z nich możliwe są wielkości 30-80, ale najczęściej wybierana to 50-60. Większe będą odpowiednie do połowu karpi na dystansie. Drugi typ natomiast, z przednim hamulcem, wybierany jest w rozmiarach 60-80, ponieważ umożliwią większą kontrolę nad braniem (sprawdź: kołowrotek penn)
  5. Spinning – kołowrotek musi być odpowiedni dopasowany do wędki. Istotnym czynnikiem jest wyważenie kołowrotka, dzięki któremu nie będzie męczył się nadgarstek. Do metody tej sprawdzi się hamulec przedni, ponieważ jest bardziej precyzyjny. Często wybierany jest też multiplikator nisko profilowy.

    Bogaty wybór kołowrotków i inny sprzęt wędkarski znajdziesz w sklepie internetowym Sezon na leszcza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aromatyczna i intensywna – jak zrobić dobrą kawę?
Aromatyczna i intensywna – jak zrobić dobrą kawę?
Kawa, napój bogów. Ta czarna esencja, bez której nie powstałoby wiele spośród największych dzieł ludzkości. Sposobów na jej przyrządzenie są […]
Wyposażenie, dzięki któremu łazienka stanie się elegancka
Wyposażenie, dzięki któremu łazienka stanie się elegancka
Remont może być przyjemny, jeśli tylko zostanie prawidłowo zaplanowany. Jednym z najbardziej wymagających pomieszczeń jest łazienka. Mimo że niewielka to […]
Stacja kontroli pojazdów – co to za miejsce?
Stacja kontroli pojazdów – co to za miejsce?
Stacja kontroli pojazdów to miejsce, w którym można poddać swój samochód kontroli i naprawie. Po zakupie nowego samochodu większość osób […]
Ostatnie wpisy