Rodzaje płytek ceramicznych
Dom i otoczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje płytek ceramicznych

Osoby, które remontują, bądź wykańczają swoje mieszkanie stają przed wieloma trudnymi wyborami od rodzaju ścian po wybór podłóg w danych pomieszczeniach. Wiele osób stawia na wyłożenie danej powierzchni płytkami. Oczywiście inne wybierzemy do podłóg, inne do ścian, a jeszcze inne do położenia na zewnątrz. Jednak jakie są rodzaje płytek ceramicznych i jakie jest ich przeznaczenie?

Najcharakterystyczniejszym podziałem płytek to: glazura, terakota i gres. Czym się różnią przedstawione rodzaje oraz gdzie warto je użyć?

  1. Gres

    Są to najbardziej odporne na ścieranie, jak również najtwardsze dostępne płytki. Ich cechy powodują, że najczęściej są one kładzione w szczególnie eksploatowanych posadzek. Swoim wyglądem mocno przypominają naturalny kamień taki jak np. granit czy marmur. To sprawia, że nadają estetyczny wygląd pod względem aranżacji danego wnętrza.

  2. Glazura

    Są to jedne z najcieńszych płytek dostępnych w sprzedaży. Co za tym idzie ich przeznaczenie to ściany łazienki czy kuchni. Jednakże ich niebywałym atutem jest bogaty wachlarz wzornictwa i kolorystyki. Z pewnością ten rodzaj kafelek nie nadaje się na nałożenie na zewnątrz budynku, ponieważ nie są one odporne na działania atmosferyczne.

  3. Terakota

Ten rodzaj płytek jest wytwarzany poprzez wypalanie z gliny. Dostępne są 2 rodzaje terakoty: szkliwiona oraz nieszkliwiona. Jeśli chcemy położyć ów płytki na zewnątrz budynku, to należy wybrać pośród płytek szkliwionych, ponieważ ten zabieg nadaje im większa odporność na wszelakie działania atmosferyczne. Nieszkliwione płytki z terakoty posiadają naturalny kolor gliny oraz nadają się na położenie wewnątrz nieruchomości.

Wybór pomiędzy gresem, glazurą a terakotą zależy tak naprawdę od zastosowania w danym pomieszczeniu oraz od tego, czy będą one położone na ścianach czy na podłogach naszego mieszkania.

Polecaną marką płytek jest Cersanit, która oferuje duży wybór kafelków do łazienek, kuchni oraz korytarzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki sprzęt pomoże w pieczeniu ciast?
Jaki sprzęt pomoże w pieczeniu ciast?
Lubisz piec ciasta i masz pomysł na otworzenie własnego niedużego biznesu. Nie do końca wiesz jak zabrać się za realizację […]
Jakie rodzaje lamp można wykorzystać w aranżacji całego domu?
Jakie rodzaje lamp można wykorzystać w aranżacji całego domu?
Lampy to dosyć ignorowany i spychany na drugi plan element wystroju wnętrz, a przecież to właśnie światło decyduje najczęściej o […]
Kursy językowe jako dodatkowa pomoc w opanowaniu języka obcego
Kursy językowe jako dodatkowa pomoc w opanowaniu języka obcego
Znajomość języków obcych jest dzisiaj bardzo ważną umiejętnością. Może ona decydować o dostaniu naszej wymarzonej pracy. Co więcej, na wysokich […]
Ostatnie wpisy