Domy jednorodzinne we własnym zakresie muszą zadbać o odprowadzenie ścieków. Legalnie da się to zrobić na trzy różne sposoby. Można podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, użyć zbiorników na szambo lub zainwestować w prywatną oczyszczalnię ścieków. Które rozwiązanie ma najwięcej zalet?
Domy jednorodzinne nie końca mają wybór, jeśli chodzi o odprowadzenie ścieków. Jeżeli w jego pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna – ma on obowiązek z niej skorzystać. Alternatywą jest odprowadzenie ścieków na teren własnej działki. Kanalizacyjna komunalna pozwala także odprowadzić m.in. deszczówkę rynnową. Budowę przyłącza do sieci należy zgłosić w budynku powiatu. Rachunki za ścieki płaci się na podstawie wskazań wodomierza.
Ludzie coraz częściej decydują się na alternatywy dla sieci, zwłaszcza jeżeli nie ma możliwości podłączenia się do niej. Dobrym pomysłem są plastikowe zbiorniki na szambo, które umieszcza się na terenie działki. Po jakimś czasie nagromadzone ścieki są wywożone, a ich koszty wahają się w granicach 200 złotych za 10 m³. Zaoszczędzić w dłuższej perspektywie można na przydomowej oczyszczalni ścieków. Koszt początkowy bywa tu większy, ale dzięki oczyszczaniu znacznie łatwiej pozbyć się nagromadzonych ścieków.