Tokarka to obrabiarka, która obraca przedmiot w celu wykonania różnych operacji, takich jak cięcie, szlifowanie lub kształtowanie. Najwcześniejsza znana tokarka została odnaleziona w jaskini w Szwabii w Niemczech i jest datowana na 15 rok p.n.e. Obrabiany przedmiot jest utrzymywany w miejscu przez jeden lub dwa centra, a następnie obracany za pomocą uchwytu lub pedału. Tokarki mogą być używane do kształtowania ceramiki, odlewów metalowych (często nazywanych „pracami odlewniczymi”) i innych materiałów.
Tokarki są używane w toczeniu drewna, obróbce metalu, przędzeniu metalu, natryskiwaniu cieplnym i innych procesach obróbki metalu. Tokarki mogą być używane do kształtowania ceramiki, najbardziej znaną konstrukcją jest koło garncarskie. Większość odpowiednio wyposażonych tokarek do obróbki metali może być również używana do produkcji większości brył obrotowych, powierzchni płaskich i gwintów śrubowych lub spirali. Toczenie ornamentalne jest wyspecjalizowanym rodzajem toczenia w drewnie przy użyciu tokarki do tworzenia estetycznych form z drewna.
Tokarka może, ale nie musi mieć nóg zwanych „stojakami”. Wrzeciennik (na którym zamocowany jest obrabiany przedmiot) ma stożka Morse’a, który pasuje do noska wrzeciona do toczenia między centrami lub do użytku z uchwytem (szczęki uchwytu). Na końcu noska wrzeciona znajduje się zwykle nakrętka zwana blokadą wrzeciona wrzeciona, która po zaciśnięciu na spodzie przedmiotu obrabianego zapobiega jego zsunięciu się podczas operacji toczenia na jego osi (która przechodzi przez jego środek). Jeśli tokarka się zepsuje, trzeba wejść na stronę http://www.rem-ski.pl/?remonty-i-naprawa-tokarek-warszawa,11.