Specjalne urządzenia przeznaczone do napowietrzania wody i innych substancji płynnych (a niekiedy też gazowych) to dmuchowy napowietrzające. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność uzyskania odpowiednich parametrów, takich jak choćby ciśnienie czy przepływ. Charakteryzują się w większości wysoką trwałością i wydajnością, niskim zużyciem energii, nieskomplikowaną obsługą oraz niewielkim poziomem emitowanego hałasu. Najpopularniejszym sprzętem tego typu jest nowoczesna dmuchawa membranowa.
Dmuchawy napowietrzające znajdują szerokie zastosowanie w różnorodnych gałęziach przemysłu. Za ich pomocą napowietrza się przede wszystkim ścieki w przydomowych oczyszczalniach ekologicznych, wodę w oczkach ogrodowych i stawach rybnych, a także wodę w wannach i basenach z funkcją hydromasażu. Poza tym mogą być z powodzeniem używane w organach piszczałkowych, zaawansowanych systemach filtracji, urządzeniach przeznaczonych do uzdatniania wody pitnej, łóżkach powietrznych i mleczarskich liniach produkcyjnych.
Wyróżniamy modele membranowe, krzywkowe, śrubowe i bocznokanałowe. Te pierwsze są wyposażone w mechanizm zaworów ssąco-tłoczących i działają w oparciu o zmienne pole elektromagnetyczne (ruch oscylujący). Funkcjonują przy stosunkowo niskich ciśnieniach, ale jednocześnie gwarantują wystarczająco duże przepływy powietrza, dlatego idealnie nadają się do stosowania w basenach i oczkach wodnych. Z kolei wersje krzywkowe pracują dzięki wirującym tłokom dwu- i trzyskrzydełkowym, zasysając powietrze do komory kompresyjnej, a następnie wypychając je w stronę otworu wylotowego.