Hutnictwo to dziedzina produkcji, której wyroby są szeroko stosowane w budownictwie i różnych gałęziach przemysłu. W większości są to elementy wytwarzane ze stali i wszelkich stopów metali, takich jak choćby żelazo, aluminium, a nieco rzadziej cynk. Dodajmy, że hutnicy zajmują się zarówno ich wytapianiem, jak i późniejszą obróbką. Bardzo wiele tego rodzaju produktów znajdziemy w asortymencie tego konkretnego przedsiębiorstwa: http://www.pro-mar.com.pl/oferta/wyroby-hutnicze/.
Wyroby hutnicze są finalnym efektem produkcji w procesie przetapiania, a także formowania danego materiału. Są to przede wszystkim elementy zrobione ze stali, która pozyskiwana jest z tzw. surówki – jej skład w dużej mierze decyduje o jakości oraz gatunku pozyskanego elementu. Wyróżniamy np. stal nierdzewną, narzędziową czy konstrukcyjną. Sama produkcja wyrobów odbywa się w tym przypadku w wielkich piecach hutniczych – m.in. konwektorowych i próżniowych.
Najczęściej wytwarzanymi w ten sposób elementami są różnego rodzaju blachy (o niewielkiej grubości i gładkiej powierzchni), pręty walcowane (o dużej długości i sztywności), druty (oporowe, spawalnicze, okrągłe, owalne itp.), taśmy sprężynowe (odznaczające się dużą twardością), rury, folie kalibracyjne (w arkuszach i w formie taśm), siatki, walcówki, kształtki do wytaczania i formowania, a także kątowniki, teowniki, dwuteowniki czy płaskowniki. Wymienione produkty wykorzystywane są powszechnie w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak budownictwo, motoryzacja, elektrotechnika, inżynieria wodna i lądowa oraz lotnictwo. Są one też niekiedy używane w usługach, np. w gastronomii (folia aluminiowa).