Oklejanie mebli to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na całkowite odmienienie wnętrza. To świetne rozwiązanie, jeśli posiadamy meble, których nie da się oczyścić lub estetycznie przemalować. Za zastosowaniem takiego zabiegu przemawia o wiele większa wygoda niż w przypadku lakierowania, jest ono też zwyczajnie tańsze. Współczesne meble oklejane wcale nie muszą ustępować jakością, wyglądem czy trwałością tym z litego drewna.
Powszechnie stosuje się okleiny z trzech kategorii: PVC, fornir naturalny i modyfikowany. Okleina PVC jest wyrobem syntetycznym na bazie polichlorku winylu, występuje w przeróżnych odcieniach i wzorach. Możemy spotkać ją na każdym kroku w niedrogich, produkowanych masowo meblach. Ma zazwyczaj gładką, błyszczącą lub matową fakturę. Ze względu na różne grubości i możliwość wzbogacenia o składniki utwardzające jest ona także często stosowana w produkcji blatów kuchennych. PVC jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na jednolitym, gładkim kolorze lub nietypowych wzorach.
Fornir naturalny powstaje z bardzo cienkich płatów naturalnego drewna. Zachowuje on dzięki temu naturalny wygląd i jest świetną alternatywą dla litego drewna. Przez swoją wytrzymałość świetnie nadaje się do oklejania mebli kuchennych, ale nie tylko. Na stronie https://hugle.pl/content/31-co-to-jest-fornir możemy dowiedzieć się więcej o jego charakterystyce i zastosowaniu. Zalet i niuansów jest zdecydowanie zbyt dużo, by się tutaj o nich rozpisywać.
Fornir modyfikowany jest podobny do naturalnego, z tą różnicą, że nie posiada on naturalnego układu słoi, a jedynie mechanicznie wyszlifowaną imitację przekroju drewna. Jego zaletą jest to, że w procesie produkcji usuwane są wszystkie niedoskonałości naturalnego drewna. Będzie więc posiadał jednolity wzór wolny od przebarwień i skaz. Jego wadą jest cena i to, że sztuczne spreparowanie odbiera mu naturalny charakter (choć dla niektórych może to być zaleta).