Cegły ceramiczne wytwarzane w cegielniach to bardzo popularny materiał budowlany. Powstają one w procesie wypalania masy stworzonej z gliny i odpowiednich domieszek. Cegła od zarania dziejów stanowi najważniejszy materiał wykorzystywany w budownictwie. Proces technologiczny jej wytwarzania uległ na przestrzeni wieków znaczącym zmianom. Jednym z kamieni milowych rozwoju procesu wyrabiania cegły było przejście z jej ręcznego wytwarzania na produkcję na skalę masową.
Proces technologiczny w nowoczesnej cegielni jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Do wyrobu cegły oprócz gliny używa się również piasku, wapnia, cementu i wody. Z tych wszystkim składników w specjalnych młynach tworzy się jednolitą masę, którą następnie wlewa się do odpowiednich form. Tak przygotowaną masę należy poddać ususzeniu. W dalszej kolejności suchą masę w formach należy poddać wypalaniu. Odbywa się to w specjalnych piecach, które opalane są gazem. Wypalanie przebiega w zakresie temperatur od 850 do 1000 stopni Celsjusza. Proces ten ma na celu pozbycie się wody z cegły. Podczas tworzenia jednolitej masy pod cegłę ważne jest również pozbycie się pewnych związków chemicznych, które mogą mieć później niekorzystny wpływ na trwałość cegły. To przede wszystkim margiel oraz siarczany magnezu i sodu.
Współczesna cegielnia jest miejscem, gdzie produkuje się również cegły o wyjątkowo wysokich parametrach termoizolacyjnych. W tym celu do masy powstałej na bazie gliny i domieszek dodaje się również trociny i mączkę drzewną. Te dodatki podczas obróbki cegły w piecu zostają całkowicie wypalone. To spowoduje, że w strukturze cegły powstają mikropory, które znacznie poprawiają charakterystykę termoizolacyjną cegły.
Z jakich powodów cegła jest uważana za jeden z najlepszych materiałów budowlanych? Przede wszystkim warto podkreślić długowieczność cegły – jest ona bowiem bardzo trwała i może spełniać swoje funkcje przez setki lat, a nawet tysiące lat Pozwala na tworzenie dość wyrafinowanych konstrukcji. Cegła ma również pewne właściwości termiczne – przede wszystkim akumuluje ciepło. Nowoczesna cegła jest odporna na przebarwienia i działanie środków chemicznych, a także posiada znakomite walory estetyczne. Często właściciele starych mieszkań decydują się na skucie tynku we wnętrzu i wyeksponowania właśnie gołej cegły. Taka ściana znakomicie podkreśla urok i klimat mieszkania. Również nowe budownictwo może stosować cegłę do zadań dekoracyjnych, Doskonale sprawdza się w tym wypadku choćby cegła klinkierowa. Często cegłę wykorzystuje się również jako budulce do kominków.