Zastosowanie farb wodnych

Farby wodne są bardzo chętnie wybierane do malowania ścian wewnątrz budynku. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu niż klasyczne farby rozpuszczalnikowe. Nie emitują także szkodliwych substancji i bardzo szybko schną. W zależności od użytych w nich spoiw na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb wodnych.

Rodzaje farb wodnych

Jednym z najpopularniejszych rodzajów farb wodnych są farby lateksowe. Bardzo dobrze pokrywają malowane powierzchnie i nadają się do malowania tynków, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych oraz drewna. Charakteryzują się bardzo dobrą odpornością i wytrzymałością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Za pomocą farb akrylowych można pomalować tynk, beton, cegłę, a także tapety papierowe i ściany pokryte wcześniej farbami klejowymi i olejnymi. Można bez problemu czyścić je za pomocą wody bez obaw o to, że stracą swój wygląd.

Nie wydzielają one nieprzyjemnego zapachu, dlatego właściwie zaraz po pomalowaniu powierzchni można korzystać z pomieszczenia. Do pomieszczeń o dużej wilgotności stosuje się farby lateksowo-akrylowe, ponieważ są one wodoodporne. W ich przypadku spoiwem jest lateks akrylowy, czyli żywice syntetyczne, które zapewniają doskonałe krycie oraz zupełnie matowe wykończenie. Za pomocą farb wodnych można także pomalować takie elementy, jak drzwi, ramy okien czy meble ogrodowe. Na rynku dostępne są także farby wodne do metalu, które dokładnie pokrywają malowane elementy i utrzymują się na nich przez długi czas.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + szesnaście =