Jak działają hospicja domowe?

Ciężko chorzy pacjenci wymagający pomocy nie muszą przenosić się do hospicjum stacjonarnego. Mogą skorzystać z opieki specjalistów we własnym domu. Domowe hospicjum to nie tylko wsparcie lekarza czy pielęgniarki, to także możliwość wypożyczenia sprzętu koniecznego na przykład do łagodzenia bólu osoby chorej.

Jakie kryteria należy spełnić?

Z domowego hospicjum mogą skorzystać osoby nieuleczalnie chore, które nie podjęły leczenia albo zakończyły już leczenie, chodzi zazwyczaj o pacjentów onkologicznych. By liczyć na pomoc specjalistów, potrzebne jest skierowanie do hospicjum, może je wystawić lekarz rodzinny, ale także specjalista. Skierowania dostępne są w poszczególnych placówkach, na ich stronach internetowych. Poza skierowaniem hospicjum wymagać może dokładnych danych chorego, oświadczenia RODO, dokumentów potwierdzających chorobę, ostatniej karty leczenie szpitalnego, dowodu ubezpieczenia, dodatkowych wyników badań. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Hospicjum Onkologiczne https://fho.org.pl/

Zasady funkcjonowania

Opieka domowego hospicjum dopiera się na wizytach specjalistów w domu chorego. Może on liczyć na wizyty lekarza 2 razy w miesiącu, a dodatkowo na wizyty interwencyjne, w razie zgłaszanych potrzeb. Chorego odwiedza również pielęgniarka, 2 razy w tygodniu i dodatkowo – w razie zlecenia od lekarza. Lekarz może skierować do pacjenta także fizjoterapeutę i psychologa. Do domu można wypożyczyć niezbędny sprzęt, takie jak specjalistyczne łóżka, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie itp.

Usługa domowego hospicjum jest nieodpłatna dla pacjentów ubezpieczonych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 5 =