Forma umowy B2B określa formę współpracy pomiędzy jednoosobową firmą, a innym podmiotem gospodarczym. Pracownik prowadzący własną działalność jest wykonawcą danych czynności, określonych w umowie, lecz nie podlega, tak jak to bywa w tradycyjnych przypadkach pełnej jurysdykcji pracodawcy. Z jednej strony może się wydawać to rozwiązaniem korzystnym, lecz należy mieć świadomość, ile dodatkowych zobowiązań niesie ze sobą umowa B2B.
Tego typu forma zatrudnienia nie jest uregulowana ani poprzez kodeks cywilny, ani poprzez kodeks pracy. Oznacza to, że właściciel jednoosobowej firmy nie ma dostępu do tradycyjnych uprawnień pracowniczych, takich jak naliczanie stażu pracy oraz do płatnych dni wolnych, wynikających ze zwolnienia lekarskiego. Co więcej, jeśli właściciel zdecyduje się na parę dni wolnego, za ten okres nie otrzyma zapłaty, gdyż taka możliwość w kontekście B2B nie występuje. Aby racjonalnie zarządzać swoimi zobowiązaniami, należy rozważyć najlepsze rozwiązania, a kancelaria prawno finansowa to jedna z korzystnych opcji.
Ze względu na fakt, że B2B nie jest umową o pracę, to na właścicielu jednoosobowej firmy ciążą wszelkie koszty oraz zobowiązania płatnicze. Istnieją różne progi podatkowe, wobec których podlegają osoby, które zawarły umowę w formie B2B. Pierwszy próg podatkowy obowiązuje w przypadku dochodów wygenerowanych na poziomie 85528 zł rocznie i wynosi 18%. Jeśli natomiast dojdzie do uzyskania większych przychodów, w tej sytuacji stosuje się drugi próg w postaci 32%. Inną formą podatku jest podatek liniowy wynoszący 19% od osiąganych zysków. Na przykładzie zaprezentowanych rozliczeń można łatwo dojść do wniosku, że jednoosobowa firma niesie ze sobą liczne obowiązki. Aby część zobowiązań wynikających z prowadzonej działalności została należycie rozwiązana, warto wybrać profesjonale usługi księgowe i nie tracić czasu na formalności.