Jak zdobyć certyfikaty ISO?

Dobre i skuteczne zarządzanie to podstawa rozwoju każdej firmy czy przedsiębiorstwa. Jeśli dodatkowo zgodne jest ono z międzynarodowymi normami ISO przedsiębiorstwo może pochwalić się wdrożonym, stosowanym i nadzorowanym systemem zarządzania.

Zalety wdrożenia systemu zarządzania jakością

Jest wiele korzyści z wdrożenia ISO, a wśród nich ważne to: skuteczne zarządzanie firmą, prestiż i zwiększona wiarygodność przedsiębiorstwa oraz dodatkowe profity uzyskiwane podczas przetargów i podpisywania kontraktów. W zależności od profilu firmy można wprowadzać odpowiednie certyfikaty, między innymi:

a) norma ISO 14001 – dotyczy zarządzania środowiskowego, dzięki niej doceniane są firmy, które wspomagają ochronę środowiska,
b) OHSAS 18001 – norma dotyczy zarządzania BHP
c) ISO 22000 – zarządzanie bezpieczeństwem żywności
d) ISO 9001 – zarządzanie jakością

Jak zdobyć certyfikat ISO?

Są dwie drogi, albo robimy to samodzielnie, bądź korzystamy z firmy zewnętrznej, która przygotuje firmę i dokumentację do certyfikatu:

– praca samodzielna – należy powołać Pełnomocnika Systemu Zarządzania Jakością, osobę otwartą na zmiany i z doświadczeniem w zarządzaniu,potem ta osoba w ścisłej współpracy z Prezesem, Dyrektorem czy Właścicielem firmy zaprojektuje i wdroży system zgodny z warunkami wybranej normy. Następnie audyty potwierdzają zgodność systemu z normą i certyfikat jest przyznawany, jeśli jednak wystąpią w trakcie audytu certyfikującego niezgodności certyfikat nie zostaje przyznany

– firma zewnętrzna – przygotowanie do certyfikacji możemy powierzyć zewnętrznej firmie, zwracając uwagę na profesjonalizm, doświadczenie i kompleksowość oferty.

Obie drogi muszą w trakcie przygotowań sprawdzić: strukturę, schemat organizacyjny, procesy, ewentualnie je dostosować do warunków normy, stworzyć dokumentację, wdrożyć ją i przejść audyty, w tym końcowy certyfikujący.

Potem pozostaje utrzymywać system, przechodzić audyty potwierdzające, no i oczywiście cieszyć się sukcesem. Audyty certyfikujące są płatne. Niezależnie od tego, czy firma chce zdobyć normę ISO 14001 czy ohsas 18001 wymagania, które należy spełnić są warte poświęcenia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 15 =