Jakich urządzeń używa optyk w swoim gabinecie?

Współcześnie każdy z nas regularnie korzysta z urządzeń multimedialnych negatywnie wpływających na wzrok. Z tego względu zaleca się, aby co jakiś czas odwiedzać profesjonalny gabinet okulistyczny. Zostaną tam wykonane badania, które pozwolą ustalić ogólną jakość widzenia oraz pomogą w wykryciu ewentualnych wad, takich jak choćby dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm czy zaćma. Służą do tego liczne specjalistyczne narzędzia o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.

Innowacyjne rozwiązania to tutaj norma

Każdy optyk wykorzystuje w swojej codziennej pracy przede wszystkim foropter, czyli urządzenie przypominające sporej wielkości okulary z metalu, które umożliwia wstępne dopasowanie szkieł do konkretnej wady wzroku występującej u pacjenta. Jest ono zawsze wyposażone w szereg soczewek sferycznych oraz cylindrycznych, a także zestaw filtrów, pryzmatów i dodatkowych akcesoriów. Drugi popularny sprzęt to tonometr – przyrząd przeznaczony stricte do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Obecnie najczęściej stosuje się cyfrowy model bezkontaktowy, wymagający od badanej osoby ułożenia głowy na podstawce podbródkowej. Można go znaleźć np. w ofercie: https://krak-optic.pl/tonometry/. Oprócz tego optyk używa w swoim gabinecie następujących urządzeń:

  • skiaskopu – służącego do badania refrakcji oka
  • pupilometru – niewielkiego i prostego przyrządu niezbędnego przy mierzeniu rozstawu źrenic
  • refraktometru – do ustalania zdolności oczu do patrzenia zarówno w dal, jak i na blisko znajdujące się obiekty
  • pachymetru – do precyzyjnego pomiaru grubości rogówki 
  • mikroskopu sekularnego, lampy szczelinowej, wzornika obuocznego, gonioskopu, binoptometru, holtera ciśnieniowego i wielu innych sprzętów

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden + 13 =