Mało kto zdaje sobie sprawę ze znaczenia łożysk dla współczesnego przemysłu. Wiele maszyn i urządzeń nie byłoby w stanie funkcjonować bez tych części. Poszczególne łożyska różnią się między sobą w zależności od pełnionej funkcji. W każdym z nich możemy znaleźć pierścień wewnętrzny i zewnętrzny. Konstrukcja pozostałej części urządzenia zależy od różnych czynników. Łożyska mechaniczne możemy podzielić przede wszystkim na ślizgowe i toczne.
W tego typu sprzęcie jego działanie opiera się o tarcie ślizgowe. Najczęściej używa się ich, jeżeli istnieje potrzeba przenoszenia znacznych obciążeń. Co więcej, przydatne są, jeśli łożysko musi jednocześnie tłumić drgania wału. Możemy je dalej podzielić w zależności od kierunku obciążenia. Jeżeli jest ono prostopadłe w stosunku do osi obrotu wału, to mamy do czynienia z łożyskami poprzecznymi. Modele wzdłużne używa się przy obciążeniach działających w tym samym kierunku co obrót wała. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w sprzęt poprzeczno-wzdłużny, który możemy używać w obu przypadkach. Ponieważ przy tarciu ślizgowym wytwarza się wysoka temperatura, niezbędne jest stosowanie odpowiednich smarów. Pozwolą one upłynnić tarcie i tym samym zmniejszyć zużycie łożysk.
Charakteryzują się między innymi tym, że pomiędzy dwoma podstawowymi pierścieniami znajdują się elementy toczne. Jeżeli interesują nas tego typu łożyska Szczecin jest miastem, w którym warto zapoznać się z konkretnymi podgrupami dostępnymi na rynku. Najpopularniejsze są modele kulkowe, których podstawowym atutem jest dostosowania do pracy przy szczególnie szybkich obrotach. Niezbędne jest jednak zaopatrzenie się w smary, bez których maszyny z takimi elementami będą mniej wytrzymałe. Możemy zdecydować się również na modele walcowe, igiełkowe, baryłkowe lub nawet stożkowe. Każde z nich różnią się budową elementów tocznych oraz urządzeniami, do których najlepiej pasują. Dobór właściwego łożyska ma ogromne znaczenie dla wydajności funkcjonowania danej maszyny.