Jak dbać o opony zimowe?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o opony zimowe?

Niewielu kierowców lubi jeździć samochodem w okresie zimowym ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz błoto pośniegowe zalegające na drogach. W tym trudnym czasie szczególną uwagę należy poświęcić oponom, ponieważ to one w ogromnej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo i ogólny komfort jazdy. Priorytetem jest oczywiście dobranie takich egzemplarzy, które będą wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto z pewnością zainteresować się wyrobami kleber opony tej marki słyną bowiem z dużej niezawodności.

Bieżnik podlega regularnej ocenie

W przypadku opon zimowych kluczowym działaniem jest systematyczne weryfikowanie głębokości oraz poziomu zużycia bieżnika. Jeśli w jakimś momencie okaże się, że jego głębokość wynosi mniej niż 4 mm, wówczas oznacza to konieczność zakupu nowego kompletu ogumienia. Podobnie trzeba postąpić w sytuacji stwierdzenia wyraźnych uszczerbków w materiale, otarć czy przebić w bocznej części. W przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko wypadku komunikacyjnego.

Oprócz tego niezbędne jest kontrolowanie ciśnienia powietrza (minimum raz w miesiącu), które powinno być zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Dzięki temu zyskujemy kilka istotnych korzyści – przede wszystkim ograniczenie zużywania się opon, ale też niższy pobór paliwa i prawidłową pracę auta na zakrętach czy podczas hamowania.

Trzecia istotna czynność pielęgnacyjna to optymalne wyważenie każdego koła, co przyczynia się do zminimalizowania różnic w docisku obwodu opon do powierzchni jezdni, a tym samym braku nieprzyjemnego drgania nadwozia. Ważne jest ponadto sprawdzanie geometrii zawieszenia (za pomocą specjalnego testera) i stanu technicznego zaworów (łącznie z kapturkami) oraz przechowywanie nieużywanego ogumienia zimowego na felgach – w suchym miejscu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Półka na książki – Co musisz wiedzieć, zanim ją kupisz?
Półka na książki – Co musisz wiedzieć, zanim ją kupisz?
Półka na książki to niezwykle przydatny mebel. Można go wykorzystać do eksponowania książek, płyt CD i DVD. Półka na książki […]
Przydatne akcesoria ze sklejki
Przydatne akcesoria ze sklejki
Sklejka to trwały i tani materiał, który świetnie może prezentować się we wnętrzu. Jest to doskonała alternatywa dla litego drewna, […]
Wypożyczalnia aut – powody, dla których warto z niej skorzystać
Wypożyczalnia aut – powody, dla których warto z niej skorzystać
Każdy z nas chce mieć coś na własność. Mowa tutaj chociażby o domu, mieszkaniu czy też o samochodzie. Jednak czasem […]
Ostatnie wpisy