Obróbka metalu to proces znacznie bardziej skomplikowany aniżeli praca z drewnem. Ze względu na twardość tego materiału, wymaga bowiem dużej wiedzy oraz stosowania właściwych narzędzi, niezbędnych zarówno w trakcie przygotowywania danego elementu, jak i jego kształtowania. W tym przypadku kluczową role odgrywają zaawansowane obrabiarki, choć oczywiście przydatne okazują się też sprzęty ręczne czy drobne elementy łączeniowe, takie jak śruby, sworznie lub wkręty do metalu. Poszczególne narzędzia zostaną wymienione i pokrótce opisane w kolejnym akapicie.
Głównym rodzajem obróbki metalu jest skrawanie, polegające na nadawaniu wybranemu elementowi konkretnego kształtu poprzez usuwanie z jego powierzchni fragmentów materiału (zwanych wiórami). W tym procesie stosuje się specjalne obrabiarki – zwłaszcza tokarki i frezarki. Obecnie w dużych zakładach przemysłowych prym wiodą modele sterowane numerycznie (CNC), ponieważ pozwalają realizować zamówienia w ekspresowym tempie i zwiększają bezpieczeństwo pracowników.
Metal jest również poddawany obróbce plastycznej, opartej na dzieleniu i zmianie jego struktury. Tutaj najbardziej przydatne okazują się takie narzędzia, jak piły, noże tokarskie, nożyce, rozwiertarki, wykrawarki, giętarki, gwintowniki czy urządzenia służące do gratowania. W żadnym zakładzie i warsztacie nie obejdzie się też bez imadła, przeznaczonego do ustabilizowania danego elementu. Ostatnią grupę narzędzi stanowią części do maszyn i elementy łączeniowe – m.in. frezy, wiertła, śruby, wkręty, nity, kotwy czy obejmy. Produkty te można kupić w tym specjalistycznym sklepie: https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-dwustronne/258.