Rodzaje urządzeń, które warto mieć w garażu
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje urządzeń, które warto mieć w garażu

Garaż jest specjalny miejscem każdego domu. Zazwyczaj nie zapraszamy tam gości i nie dbamy przesadnie o jego wystrój, i nie taka jest jego zadanie. Garaż to miejsce, które musi być przede wszystkim funkcjonalne, wszyscy to wiemy. Jest on w ciągłym użyciu, a jego utrzymanie i konserwacja wymaga ciągłej pracy. Nasz dom to nie tylko cztery ściany i ich zawartość. Wizytówką, każdego domu jest jego otoczenie. Eleganckie ogrodzenie i piękny ogród nie tworzą się same, wymagają wysiłku. Do wykonania tych wszystkich niezbędnych prac potrzebujemy narzędzi i urządzeń, które znacznie ułatwiają nam codzienną, domową pracę, a miejscem ich składowania jest garaż.

Niezbędne narzędzia ręczne

Wybór narzędzi i urządzeń, którymi możemy zapełnić nasz garaż, jest bardzo szeroki, a żeby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić najbliższy market budowlany, ale jest kilkanaście pozycji, który musi mieć każdy szanujący się majsterkowicz. Dla ułatwienia postanowiłem podzielić je na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą narzędzia ręczne. Ciężko powiedzieć co będzie najbardziej potrzebne, ale z pewnością potrzebny będzie śrubokręt. Najlepiej zaopatrzyć się w ich zestaw, o różnej wielkości końcówkach płaskich i krzyżowych. Dobre śrubokręty są niezbędne przy takich podstawowych pracach, jak wymiana gniazda, czy zamka w drzwiach. Niezbędnymi urządzeniami w naszym garażu będzie trio pomiarowe, czyli składana miarka centymetrowa, miarka zwijana i poziomica. Miarka składana, czyli tzw. calówka, powinna mieć długość 2m, miarka zwijana 5, a poziomica 60cm.

Jeśli planujemy praca remontowe i budowlane, to niezbędna będzie również łata murarska. Kojne trio, które będzie nam niezbędne to kombinerki, taśma izolacyjna i nożyk. Te narzędzia przydadzą się nam nie jeden raz i trudno zliczyć naprawy, w których znajdą zastosowanie. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o młotku. W naszym garażu muszą znaleźć się przynajmniej dwa ich rodzaje – młotek ślusarki i murarski. Przy wszelkich pracach remontowych będziemy potrzebować pędzla, a najlepiej kilku o różnych wielkościach i metalowej szpachelki. Użytek, raczej prędzej niż później, znajdzie klucz.

Niezbędny będzie zestaw płaskich kluczy oraz klucz nastawny, potocznie zwany francuzem.  W naszym garażu powinna się znaleźć piłka do metalu i pilnik do jego obróbki oraz podstawowe narzędzia do obróbki drewna, takie jak piła, tarnik i siekiera. Przyda się również ołówek stolarski. Świetnie się nim rysuje po drewnie, ale swoje zastosowanie znajdzie wszędzie tam, gdzie trzeba będzie coś zaznaczyć. Do prac ogrodowych niezbędna będzie łopata oraz taczka. Swoje zastosowanie znajdą również sekator, nożyce i grabie. Warto również pamiętać o odzieży ochronnej. Dobrze jest mieć przynajmniej dwa komplety ubrań roboczych, buty odpowiednie do wykonywania danych prac oraz kilka par rękawic ochronnych.

Niezbędne narzędzia elektryczne

Urządzeniem elektrycznym, które z pewnością znajdzie zastosowanie będzie wiertarka. Warto zadbać, żeby była to wiertarka dobrej, renomowanej firmy. Ta zasada tyczy się nie tylko wiertarki, ale każdego z narzędzi elektrycznych. Takie posłużą nam przez lata. Do wiertarki niezbędny będzie zestaw wierteł, renomowani producenci sprzedają takie zestawy osobno i warto zaopatrzyć się w wiertła o różnej długości i średnicy. Do większości prostych prac wystarczą manualne wkrętaki, ale wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie wkrętarki. Są również takie prace montażowe, kiedy musimy wkręcić duże ilości wkrętów, tutaj elektryczna wkrętarka staje się urządzeniem niezbędnym. Istnieją wkrętarki o zasilaniu sieciowym i akumulatorowym.

Pierwsze są zazwyczaj mocniejsze, a drugie dużo wygodniejsze w użyciu. Przy zakupie wkrętarki akumulatorowej warto zaopatrzyć się w dwa akumulatory, które umożliwią ciągłą pracę, bez przerwy na ładowanie. Kolejnym urządzeniem, które powinno znajdować się na naszej półce garażowej to szlifierka elektryczna, czyli tzw. kątówka. Przydaje się ona przy szlifowaniu i cięciu twardych materiałów, jak metal, oraz wszelkich domowych przeróbkach.

Szlifierki mają wiele rodzajów wymiennych tarcz, co sprawi, że staną się jeszcze bardziej funkcjonalne. Często bywa tak, że potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, bez którego nic nie zrobimy. W takich przypadkach przychodzą nam z pomocą – ręczna latarka, latarka czołowa i halogen na stojaku. Warto mieć specjalne narzędzia do drewna. Z pewnością przyda się pilarka tarczowa i piła łańcuchowa. Ogród nie mógłby się obejść bez kosiarki i nożyc elektrycznych. Warto wspomnieć, że takie urządzenia jak piła łańcuchowa oraz kosiarka występują również w odmianach o zasianiu spalinowym.

Oczywiście przydatność narzędzi i urządzeń zależy od naszych indywidualnych potrzeb i rodzajów napraw z jakimi postanowimy się mierzyć. To co jednemu wyda się niezbędne inny może uznać za kompletnie nieprzydatne, ale jedno jest pewne. Każdy dom potrzebuje takiego miejsca, w którym w spokoju będzie czekało urządzenie niezbędne do jego ciągłego utrzymania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skórzana torebka – must have każdej fashionistki
Skórzana torebka – must have każdej fashionistki
Moda to doskonały sposób na wyrażanie własnego stylu i dodanie sobie odrobiny pewności siebie. Umiejętność dopasowania właściwego ubioru do konkretnej […]
Jak wygląda rekrutacja do żłobka i pzedszkola?
Jak wygląda rekrutacja do żłobka i pzedszkola?
Rodzice, którzy nie mogą liczyć na pomoc babci czy dziadka, znajomych lub dalszej rodziny, decydując się na powrót do pracy […]
Serwis samochodowy – jakie czynności obejmuje?
Serwis samochodowy – jakie czynności obejmuje?
Na bezpieczeństwo osób podróżujących samochodem wpływają umiejętności kierującego oraz stan techniczny pojazdu. Z tego powodu należy przeprowadzać okresowe kontrole układu […]
Ostatnie wpisy