Czym jest spawanie i w jaki sposób można zautomatyzować ten proces?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest spawanie i w jaki sposób można zautomatyzować ten proces?

O spawaniu słów kilka

Spawanie to proces, w którym łączy się ze sobą dwa kawałki metalu. Jest to proces łączenia, w którym dochodzi do koalescencji uczestniczących metali.

Ciepło pochodzące z palnika spawalniczego topi element, łącząc metal podstawowy z materiałem wypełniającym, tworząc ciągłe połączenie. Materiałem wypełniającym jest często inny metal lub stop.

Istotne kroki w celu automatyzacji działań

Chociaż od pewnego czasu jesteśmy w stanie zautomatyzować niektóre aspekty spawania, nadal istnieje wiele zastosowań, w których do wykonania pewnych zadań potrzebny jest człowiek.

Na przykład w większości zautomatyzowanych systemów spawalniczych człowiek nadal musi obsługiwać maszynę i monitorować jej działanie. Wiele innych zadań wymaga interwencji człowieka, takich jak ustawianie sprzętu i ładowanie materiałów do maszyny.

Na czym polega automatyzacja spawania?

Automatyzacja spawania i i związanej z nią procesów stała się możliwa dzięki postępowi w technologii wizji komputerowej, która umożliwia robotom identyfikację części i spawanie ich ze sobą za pomocą takich narzędzi jak zgrzewarki łukowe lub zgrzewarki punktowe.

Proces zautomatyzowanego spawania rozpoczyna się od zaprogramowania maszyny przez operatora za pomocą oprogramowania CAD (projektowanie wspomagane komputerowo). Następnie operator wprowadza niezbędne dane do sterownika maszyny, który wysyła sygnały przez serwomotory do poruszania różnymi ramionami maszyny.

Po wprowadzeniu wszystkich danych do sterownika maszyny, jest ona gotowa do pracy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki fotel najlepiej zakupić do swojego salonu?
Jaki fotel najlepiej zakupić do swojego salonu?
Ekstrawagancja, a może klasyka? Mebel pasujący do charakteru wnętrza, czy fotel tapicerowany o wyróżniającym się kolorze? Jeśli szukasz inspiracji i […]
Co wpływa na jakość skarpet?
Co wpływa na jakość skarpet?
Wybierając skarpety, często zwracamy uwagę tylko na materiał, z jakiego są wykonane. Jednak oprócz tego, warto przyjrzeć się również innym […]
Fotele, pufy i krzesła – do jakich pomieszczeń je wstawić
Fotele, pufy i krzesła – do jakich pomieszczeń je wstawić
Fotele, krzesła, pufy, sofy – w sklepach meblowych znaleźć można szeroki wachlarz rozwiązań służących do siedzenia, zarówno podczas pracy, jak […]
Ostatnie wpisy