Jak powstaje stal?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jak powstaje stal?

Stal jest materiałem, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Produkt ten ma zastosowanie w budownictwie i przemyśle – dwóch gałęziach tak ważnych dla człowieka i jego rozwoju. Poza tym większość narzędzi i sprzętów, których używamy każdego dnia, jest właśnie z tego stopu.

Czym jest stal?

Czym tak naprawdę jest stal? To nic innego jak stop żelaza i węgla, który jest poddawany obróbce cieplnej oraz plastycznej. Materiał węglowy używany do tworzenia tego metalu występuje najczęściej pod postacią perlitu płytkowego. Od jego zawartości zależy twardość produktu stalowego. Ze względu na walory jest on najczęściej używany i wręcz niezbędny w inżynierii budowlanej. Bardzo ceniona pod tym względem jest stal zbrojeniowa zachodniopomorskie to region, w którym firmy spełnią oczekiwania różnych przedsiębiorstw wykorzystujących ten produkt.

Proces powstawania stali

Jak powstaje stal? Do jej produkcji używa się węgla, rudy, wapienia, stalowego złomu oraz wody i powietrza. Potrzebna jest także wysoka temperatura. Na pierwszym etapie produkcji praży się w ogromnych piecach materiał węglowy. W wyniku tego procesu odparowują niepożądane substancje. Kolejny krok to dodanie wapienia, koksu i rudy żelaza. Podczas spalania się koksu i wysokiej temperatury, wapień wiąże w rudzie niechciane substancje. Tak powstaje żużel. W tym czasie na dnie pieca tworzy się płynne żelazo. Przewozi się je i wylewa na duże ilości złomu i poddaje kolejnym procesom. Następnie dodaje się do niej składniki stopowe i wlewa do maszyn odlewniczych. Pod wpływem odpowiedniej obróbki utwardza się stal i przygotowuje do sprzedaży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poznać torebkę wysokiej jakości? Jak wykonywane są torebki premium?
Jak poznać torebkę wysokiej jakości? Jak wykonywane są torebki premium?
Torebki wysokiej jakości są wykonane z najlepszej skóry, która jest garbowana i barwiona w celu uzyskania bogatego koloru. Skóra powinna […]
Jak sprawić, aby powietrze w naszym domu było czyste i świeże?
Jak sprawić, aby powietrze w naszym domu było czyste i świeże?
Nadchodzi zima, a w związku z tym powietrze za naszymi oknami z dnia na dzień jest gorszej jakości. Nie możemy […]
Przewożenie materiałów niebezpiecznych ciężarówką – naklejki ADR – co oznaczają?
Przewożenie materiałów niebezpiecznych ciężarówką – naklejki ADR – co oznaczają?
Przepisy przewozowe ADR (Międzynarodowy przewóz towarów niebezpiecznych) wymagają, aby niektóre substancje chemiczne były pakowane i oznakowane w określony sposób. Naklejki […]
Ostatnie wpisy