Plotery – w jaki sposób działają te złożone urządzenia? Gdzie stosowane?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Plotery – w jaki sposób działają te złożone urządzenia? Gdzie stosowane?

Plotery są wykorzystywane do zadań, takich jak drukowanie map i schematów z programów komputerowych, takich jak AutoCAD i SolidWorks.

Co to jest ploter?

Ploter to urządzenie wchodzące w grupę elektroniki, którą określamy jako peryferia komputerowe. Urządzenie służy do tworzenia rysunków i grafiki. Używa ono narzędzia przypominającego pióro, które rysuje na papierze lub plastikowych arkuszach.

Plotery występują w dwóch rodzajach: wektorowe i rastrowe. Plotery https://serwisploterow.com/plotery-hp/ wektorowe są używane do dokumentów technicznych, takich jak rysunki inżynieryjne, schematy i plany architektoniczne. Plotery rastrowe są używane do prezentacji biznesowych i innych dokumentów, które wymagają wysokiej jakości kolorowych obrazów.

Jak działają plotery?

Działanie ploterów wektorowych polega na przesuwaniu stolika X-Y pod wózkiem pióra, dzięki czemu pióro może rysować linie pod dowolnym kątem na powierzchni strony. Stół X-Y porusza się w kierunku poziomym i pionowym za pomocą pasów, kół pasowych i silników. Umożliwia to ruch karetki pióra w górę lub w dół podczas wykonywania znaków na powierzchni strony równolegle do siebie (oś X) lub prostopadle do siebie (oś Y).

W rezultacie powstaje obraz składający się z tysięcy małych punktów zwanych „pikselami”, które tworzą linie i kształty, gdy są oglądane z odległości przez ludzkie oko. Plotery rastrowe wykorzystują podobny proces, ale z nieco innymi elementami – zamiast rysować linie proste, plotery rastrowe umieszczają kropki jedna na drugiej, tworząc obrazy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest rejestr dłużników online?
Czym jest rejestr dłużników online?
Każdy przedsiębiorca powinien w terminie spłacać wszelkie należności względem partnerów biznesowych. W przeciwnym razie musi się liczyć z konkretnymi konsekwencjami […]
Impregnacja drewnianej podłogi – co się sprawdzi?
Impregnacja drewnianej podłogi – co się sprawdzi?
Drewniane podłogi bez wątpienia dodają naszym wnętrzom stylowego wyglądu, oferując przy tym całkiem niezłą trwałość i odporność na długie lata. […]
Zastawa obiadowa – czym kierować się podczas jej zakupu?
Zastawa obiadowa – czym kierować się podczas jej zakupu?
Wyposażając swój dom w różnego rodzaju akcesoria, warto pamiętać, że to detale tworzą całość. I elementy, które mogą wydawać się […]
Ostatnie wpisy