Budowa i zastosowanie kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne mają bardzo szerokie zastosowanie. Znajdziemy je praktycznie wszędzie, nawet w naszym domu lub mieszkaniu. Są ukryte w ścianach, a na ich końcu znajdują się kratki, usuwające zużyte powietrze z pomieszczeń. Drugi koniec znajduje się na dachu, gdzie mamy kominy, przez które usunięte powietrze może swobodnie opuścić budynek. Kanały mogą jednak występować w o wiele bardziej rozbudowanej formie, niż po prostu pionowa rura ukrywa w ścianie. Jak wygląda ich budowa i konkretne sposoby użycia?

Jak zbudowany jest kanał wentylacyjny?

Najczęściej spotykaną formą kanałów są prostokątne rury, które można łatwo łączyć ze sobą i uzyskiwać praktycznie dowolne długości. Istotniejsze są jednak kształtki, pozwalające na zmianę kierunku prowadzenia kanału o 90 stopni, bądź inny kąt. W ich wnętrzu znajdują się specjalne wstawki, które mają za zadanie ułatwić przepływ powietrza. Każda zmiana jego kierunku powoduje bowiem opór, który muszą pokonać wentylatory bądź wyciągi. Wygląd i konkretne rodzaje rur i kształtek można zobaczyć na stornie: https://sgklima.pl/wentylacja/produkcja-kanalow-wentylacyjnych/.

Zastosowanie w instalacjach przemysłowych

W halach produkcyjnych, sklepach, a także w budynkach biurowych, często można spotkać się z bardzo rozbudowaną instalacją wentylacyjną. Pełni ona funkcję zarówno wywiewną jak i nawiewną, wyposażona jest w urządzenia do rekuperacji (odzysku ciepła z usuwanego powietrza), a także klimatyzacji. Właśnie tutaj zastosowanie mają różnego rodzaju rury, kształtki, kolanka, przesłony, kratki i tym podobne. Instalacja jest ukryta w ścianach, pod podłogą lub ponad sufitem podwieszanym i zawiera w sobie setki metrów przewodów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =