Żywica – jakie jest jej zastosowanie?

Żywica znajdowała zastosowanie już wiele setek lat temu. Używano jej jako kleju, trwałego spoiwa, surowca do produkcji terpentyny i kalafonii, a nawet jako składnika rozlicznych medykamentów. Jej zastosowanie było tak uniwersalne, że w XX wieku postanowiono stworzyć syntetyczny odpowiednik, który byłby szerzej dostępny i mógłby znaleźć zastosowanie w przemyśle. W ten sposób powstały jedno oraz dwuskładnikowe żywice epoksydowe, które po dzień dzisiejszy są powszechnie używane w wielu licznych, często całkowicie od siebie odmiennych branżach.

Gdzie najczęściej używa się żywic epoksydowych?

Początkowo stosowało się je przede wszystkim jako lepiszcze do laminatów konstrukcyjnych, jednakże z czasem popularne stało się także zalewanie nią elementów elektrycznych oraz elektronicznych, ponieważ ma doskonałe właściwości izolacyjne. Popularnie używa się ich także jako klejów dedykowanych do metalu. Wytwarza się z nich także sztywne formy odlewnicze. Jednakże na rynku pojawiają się coraz ciekawsze zastosowania dla takich materiałów.

Konieczność oddawania do podłoża wody przez powierzchnie betonowe i asfaltowa spowodowała, że firmy takie jak http://revosystem.pl zaczęły używać żywic jako dodatku technologicznego do swoich spoin oraz wodoprzepuszczalnych nawierzchni betonowych, a także do posadzek przemysłowych. Takie rozwiązanie przychyla na uzyskanie wysokiej antyelektrostatyczności. Również pozwala na sprawne odprowadzenie nadmiaru deszczówki z powrotem do gleby, co zapobiega tworzeniu się w przestrzeniach miejskich tzw. wysp ciepła.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − dwanaście =