Spawanie to proces, w którym łączy się ze sobą dwa kawałki metalu. Jest to proces łączenia, w którym dochodzi do koalescencji uczestniczących metali.
Ciepło pochodzące z palnika spawalniczego topi element, łącząc metal podstawowy z materiałem wypełniającym, tworząc ciągłe połączenie. Materiałem wypełniającym jest często inny metal lub stop.
Chociaż od pewnego czasu jesteśmy w stanie zautomatyzować niektóre aspekty spawania, nadal istnieje wiele zastosowań, w których do wykonania pewnych zadań potrzebny jest człowiek.
Na przykład w większości zautomatyzowanych systemów spawalniczych człowiek nadal musi obsługiwać maszynę i monitorować jej działanie. Wiele innych zadań wymaga interwencji człowieka, takich jak ustawianie sprzętu i ładowanie materiałów do maszyny.
Automatyzacja spawania i i związanej z nią procesów stała się możliwa dzięki postępowi w technologii wizji komputerowej, która umożliwia robotom identyfikację części i spawanie ich ze sobą za pomocą takich narzędzi jak zgrzewarki łukowe lub zgrzewarki punktowe.
Proces zautomatyzowanego spawania rozpoczyna się od zaprogramowania maszyny przez operatora za pomocą oprogramowania CAD (projektowanie wspomagane komputerowo). Następnie operator wprowadza niezbędne dane do sterownika maszyny, który wysyła sygnały przez serwomotory do poruszania różnymi ramionami maszyny.
Po wprowadzeniu wszystkich danych do sterownika maszyny, jest ona gotowa do pracy.