Pierwsza wizyta u psychiatry zazwyczaj wiąże się z dużym stresem. Chory, który nigdy wcześniej nie korzystał z pomocy psychiatrycznej, obawia się nie tylko diagnozy, ale również samego kontaktu z lekarzem. Jeśli dodać do tego zaburzenia depresyjne lub lękowe, z którymi często zwracamy się do psychiatry, strach przed pierwszą wizytą może być poważnym problemem. Warto więc odpowiednio przygotować się do niej i uzyskać informacje na temat tego, czego możemy się spodziewać.
Każda, a w szczególności pierwsza wizyta u psychiatry polega na obustronnej rozmowie. Psychiatra zazwyczaj pyta pacjenta o objawy choroby, jak i ogólne kwestie powiązanie z sytuacją życiową, takie jak praca, sytuacja rodzinna, zainteresowania. Ponadto jeżeli psychiatra zdecyduje się na wdrożenie leczenia farmakologicznego, mogą paść dodatkowe pytania o stan zdrowia pacjenta. Najczęściej dotyczą one innych zażywanych leków, możliwości ciąży w przypadku kobiet oraz przyjmowanych używek – alkoholu, papierosów i narkotyków. Bardzo ważne jest to, aby na wszystkie pytania odpowiadać szczerze i nie zatajać prawdy przed lekarzem.
Mieszkańcy dużych miast wojewódzkich z reguły mają znacznie lepszy dostęp do usług psychiatrycznych – przykładem może być warszawska poradnia psychiatryczna Bemowo. W mniejszych miastach i wsiach psychiatrów jest znacznie mniej i trudno o dobrych specjalistów. Dlatego celem uzyskania pomocy psychiatrycznej dobrym pomysłem może być udanie się do najbliższego dużego miasta. Ważną informacją jest również to, że jeżeli decydujemy się na wizytę u psychiatry w ramach NFZ, nie jest do tego wymagane skierowanie od internisty.